fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zaszyfrowany dysk i wezwanie do zapłaty - co zrobić

AdobeStock
"Twój dysk został zaszyfrowany! Zapłać okup albo ujawnimy Twoje dane!" - jeżeli dostaliście taki komunikat, to znaczy, że najprawdopodobniej zostaliście zaatakowani oprogramowaniem typu ransomware. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało poradnik, w którym wskazuje jak postępować w takich sytuacjach.

Ransomware to oprogramowanie szyfrujące, które wykorzystywane jest przez cyberprzestępców w celu wymuszenia okupu. Jeśli Twoje pliki zostały zaszyfrowane i potrzebujesz pomocy, z naszego poradnika dowiesz co należy zrobić.

Najważniejsze kroki

Oto trzy najważniejsze kroki, które musisz zrobić natychmiast po odkryciu, że Twoje dane zostały zaszyfrowane:

- natychmiast odłącz swoje urządzenia od internetu (zarówno sieci przewodowych i bezprzewodowych),

- zahibernuj komputer (pamiętaj, nie wyłączaj urządzenia!),

- zresetuj hasła.

Co dalej? Zgłoś problem specjalistom. Incydent możesz zgłosić na stronie zespołu reagowania na incydenty komputerowe CSIRT NASK https://incydent.cert.pl/.

Pamiętaj także o tym:

- zrób zdjęcie ekranu z komunikatem z żądaniem okupu,

- notatkę/maila z żądaniem okupu i przykładowe zaszyfrowane pliki zgraj na czysty nośnik danych (np. pendrive). Możesz spróbować, o ile masz niezbędną wiedzę, znaleźć próbkę złośliwego oprogramowania na dysku,

- na stronie NoMoreRansom.org, znajdziesz narzędzie, które pomoże Ci określić jakim konkretnie oprogramowaniem zainfekowano Twoje urządzenie i jak sobie z tym poradzić. Możliwe, że znajdziesz tam deskryptor, który pozwoli na odblokowanie Twoich plików,

- jeśli jesteś operatorem infrastruktury krytycznej – zgłoś incydent do zespołu CSIRT GOV, prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA