fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niezły miesiąc banków

Adobe Stock
Polski sektor bankowy zanotował w sierpniu 1,3 mld zł zysku, co było możliwe dzięki mniejszym odpisom kredytowym i stabilizacji wyniku z odsetek, który ostatnio wyraźnie spadał.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2020 roku wyniósł 5,65 mld zł, co oznacza, że spadł o 46,6 proc. rok do roku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W samym sierpniu zysk wynosił 1,3 mld zł, czyli spadł o 13,3 proc. rok do roku. Rezultat sierpniowy to najlepszy tegoroczny wynik sektora: w lipcu i czerwcu zysk wyniósł odpowiednio 420 mln zł i 551 mln zł, w maju i kwietniu po około 1 mld zł, ale w marcu było prawie 450 mln zł straty.

Całkowite przychody operacyjne netto przez pierwsze osiem miesięcy wyniosły 45,4 mld zł, co oznacza spadek o 5,6 proc. rok do roku. To głównie efekt będącego pod presją wyniku z odsetek, głównego źródła przychodów sektora. Rezultat ten po ośmiu miesiącach to 32 mld zł, czyli o 2,4 proc. mniej niż rok temu. Wynik z opłat i prowizji w tym roku wypada lepiej, urósł o 7,8 proc., do 9,5 mld zł. Koszty administracyjne były na poziomie 23,5 mld zł, spadły o 1,5 proc. (pracownicze zmalały o 2,4 proc., pozostałe koszty administracyjne o 0,6 proc., obie kategorie mają mniej więcej równy udział w wydatkach operacyjnych sektora).  Odpisy kredytowe wyniosły w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 8,03 mld zł, co oznacza wzrost o 29,6 proc.

W samym sierpniu odpisy kredytowe, o których wzrost obawiają się bankowcy, wyniosły tylko 710 mln zł, czyli o ponad 17 proc. mniej niż rok temu i o 27 proc. niż w lipcu, maju i kwietniu (rekordowe były w czerwcu – 1,26 mld zł – i marcu – 1,94 mld zł). Przychody spadły w sierpniu o 6 proc., do 5,57 mld zł. To głównie efekt słabego po cięciach stóp procentowych wyniku z odsetek. Zmalał rok do roku o 13,3 proc., do 3,72 mld zł, czyli takiego samego poziomu jak w lipcu, co może sugerować dołek i oczekiwaną stabilizację tego rezultatu. Wynik z opłat i prowizji urósł o 8,3 proc., do 1,19 mld zł, ale był nieco niższy niż w lipcu. Koszty operacyjne zmniejszyły się rok do roku o 2,3 proc., do 2,6 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA