fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ponad miliard dolarów roszczeń od Danske Bank

Bloomberg
Roszczenia poszkodowanych w procesie dotyczącym największego skandalu prania pieniędzy przez Danske Bank przekroczyły już miliard dolarów

W kilku krajach na świecie trwają śledztwa w sprawie „przeprania" przez największy bank w Danii ponad 200 mld euro w latach 2007-15 przez jego małą filię w Estonii. Sam bank uważał, że wiele operacji tej filii było podejrzane, ale nie powstrzymał ich na czas.

Duńska kancelaria prawna Klar Advokater złożyła w kopenhaskim sądzie ostatnią pulę pozwów wobec banku w imieniu 55 funduszy emerytalnych i innych inwestorów. Inicjatorami pozwów były amerykańskie kancelarie Grant & Eisenhofer i DRRT. Łącznie 331 inwestorów domaga się pokrycia 7,1 mld koron (1,12 mld dolarów) strat poniesionych na tym procederze.

„Od lat Danske Bank nie zrobił publicznie nic w tej kwestii, a nawet źle ocenił rozmiary swego udziału w tym zmasowanym procederze prania pieniędzy"— stwierdziła kancelaria DRRT w odrębnym komunikacie, cytowanym przez Reutera.

Bankowi grożą też inne procesy od inwestorów, jeden z pozwów złożyła firma doradcza Deminor. Bank zapowiedział wcześniej obronę, od czasu ujawnienia skandalu w 2018 r. wzmocnił działania zapobiegające praniu pieniędzy, wyszedł z republik bałtyckich i dokonał zmian osobowych w kierownictwie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA