fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank kończy i znów zaczyna szukać inwestora

materiały prasowe
Pierwszy proces poszukiwania inwestora zakończył się fiaskiem, od jutra startuje kolejny.

Zarząd Idea Banku we wtorek otrzymał od doradcy transakcyjnego zawiadomienie o zakończeniu prowadzonego dotychczas procesu poszukiwania inwestora. Trwało od grudnia, od lutego dopuszczono kilku funduszy private equity, ale proces ten oparty był na potencjalnym połączeniu Idei z Getin Noble Bankiem.

Od paru miesięcy, gdy Idea zanotowała gigantyczną stratę redukującą jej kapitały do niecałych 300 mln zł, wiadomo było, że do fuzji nie dojdzie, a zatem szanse na pozyskanie inwestora są nikłe (szczególnie biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację finansową Idei). Z końcem maja Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła jednak wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem.

Jednocześnie bank poinformował dzisiaj, że dopuści nowo wybrany fundusz private equity, który jest zainteresowany kupnem akcji jego akcji, do ograniczonego due diligence (począwszy od jutra).

Idea w poprzednim procesie nie otrzymała wstępnych ofert od inwestorów (Getin Noble dostał dwie). Bank musi poprawić współczynniki wypłacalności i gdyby nie udało się dostać wsparcia od inwestora, miał zredukować aktywa o połowę i zmniejszyć zatrudnienie. To drugie już się zaczęło – bank ma do końca roku zmniejszyć zatrudnienie o połowę, czyli o 750 osób.

Pytanie na ile realne jest znalezienie inwestora a na ile bank gra na zwłokę. KNF wskazywała dwa tygodnie temu, że czeka na ostateczne wykrystalizowanie się sytuacji z potencjalnym inwestorem Idea Banku i zakłada, że bank ma także plan B. – Ostateczne wyjaśnienie sytuacji z potencjalnym inwestorem będzie miało też ten walor, że pozwoli zarządowi w pełni skoncentrować się na rzeczywiście realizowanym wariancie poprawy sytuacji banku – mówił Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

Idea na koniec marca miała tylko 200 mln zł kapitału własnego i jej potrzeby szacowane są na co najmniej 1,5 mld zł. Jeśli konieczne będzie obejście się bez inwestora, prawdopodobnie nadzór da szansę zarządowi na realizację planu B. Jeżeli on nie poprawi współczynników, realna stanie się przymusowa restrukturyzacja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA