fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP ze stratą w 2020 roku

PKO BP
Bloomberg
Rozpoznanie kosztów ugód frankowych, do których bank się przygotowuje, spowoduje zanotowanie około 2,5 mld zł straty netto w 2020 r.

PKO BP podał, że ujmie w wynikach za 2020 r. zdarzenia jednorazowe, m.in. związane z zamiarem zawierania ugód frankowych. Ocenia wstępnie, że zdarzenia te wraz z ich następstwami spowodują, że zanotuje w 2020 r. stratę netto w wysokości około 2,5-2,6 mld zł.

Wstępne dane, opublikowane w połowie lutego, wskazywały, że bank miał w 2020 r. 2,65 mld zł zysku netto, o 34 proc. mniej niż w 2019 r. Raport roczny za 2020 r. ma zostać podany 29 kwietnia.

Piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO BP dało zarządowi mandat do zawierania powszechnych porozumień z frankowiczami i zgodziło się na utworzeni funduszu specjalnego wartego 6,7 mld zł, który sfinansuje straty banku związane z ugodami i przewalutowaniami. PKO BP podał, że potwierdzony piątkową decyzją akcjonariuszy zamiar zawierania ugód z konsumentami, skutkuje zmianami w metodyce oceny i w kwantyfikacji ryzyka prawnego, co zwiększy jego koszty o około 5,6 mld zł. Ponadto, przedłużający się okres ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wprowadzeniem stanu epidemii oraz jego wpływ na sytuację finansową klientów banku skutkować będzie zwiększeniem kosztów ryzyka kredytowego o około 0,3 mld zł.

Bank poinformował dziś o przesunięciu terminu publikacji raportu za I kwartał z 7 maja na 28 maja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA