fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Analitycy: EBC zetnie stopy i wznowi skup

Bloomberg
Europejski Bank Centralny obniży stopę depozytową i uruchomi program skupu aktywów na najbliższym posiedzeniu banku, które odbędzie się 12 września – wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters. Będzie to przedostatnie spotkanie EBC z Mario Draghim jako przewodniczącym.

Jak twierdzi 80 proc. ankietowanych przez Reutersa ekonomistów, zmiany w polityce pieniężnej będą miały wymierny wpływ na zdolność EBC do oddziaływania na inflację w średnim terminie. 

Będzie to jednak świadczyć o zmianie polityki banku o 180 stopni. W zeszłym roku EBC zakończył program luzowania ilościowego (QE), dzięki któremu skupił aktywa o wartości 2,6 bln euro, i zapowiedział podwyżkę stóp do końca 2019 r.

90 proc. ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że EBC rozpocznie od października program skupu aktywów o wartości 30 mld euro miesięcznie.

Możliwa obniżka stóp przez EBC została niejako wymuszona przez inne banki centralne. Amerykański Fed na ostatnim posiedzeniu obniżył stopy procentowe o 0,25 pkt proc., a rynek spodziewa się dalszych cięć we wrześniu. W ślad za Rezerwą Federalną poszły inne banki centralne, a EBC prawdopodobnie do nich dołączy.

– EBC musi bronić swojej wiarygodności, aby móc osiągnąć swoje cele inflacyjne. Dlatego oczekuję, że EBC odpowie silnym pakietem stymulacyjnym – tłumaczy Kristian Toedtmann, starszy ekonomista w Dekabank. 

Z najnowszego sondażu Reutersa wynika, że ekonomiści spodziewają się, że EBC obniży stopę depozytową we wrześniu, przy czym zdecydowana większość przewiduje obniżkę o 0,1 pkt proc., do -0,5 proc. Blisko jedna czwarta respondentów spodziewa się obniżki o 0,2 pkt. proc.

Obniżki EBC będą oznaczać, że stopy procentowe w strefie euro będą schodzić coraz głębiej w ujemne terytorium. Oznacza to kłopoty dla europejskich banków, w szczególności niemieckich, które nie są w najlepszej kondycji. Z tego powodu blisko 90 proc. respondentów stwierdziło, że EBC wprowadzi jakąś formę rekompensaty dla banków, aby zrównoważyć niepożądane skutki uboczne ujemnych stóp procentowych.

Christian Sewing, prezes Deutsche Banku ostrzegł w środę, że dalsze obniżenie stóp procentowych w strefie euro miałoby minimalny wpływ na gospodarkę, ale grozi poważnymi skutkami ubocznymi dla sektora bankowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA