fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Mumia "przemówiła": Naukowcy usłyszeli głos sprzed 3 tys. lat

Leeds City Museum
W magazynie "Scientific Reports" ukazał się artykuł opisujący odtworzenie przez naukowców głosu egipskiego kapłana, który zmarł 3 tys. lat temu i został poddany mumifikacji.

David Howard, autor artykułu (pracownik naukowy londyńskiego uniwersytetu) opisuje jak badacze użyli tomografu, by zbadać krtań i gardło kapłana - znanego jako Nesjamun - i odkryli, że dzięki mumifikacji zachowały się one w dobrym stanie.

Następnie - za pomocą drukarki 3D - naukowcy wydrukowali przewód głosowy zmarłego 3 tysiące lat wcześniej kapłana, w którym umieścili sztuczną krtań. Za pomocą tego modelu odtworzyli pojedynczą samogłoskę wypowiedzianą głosem kapłana, która brzmiała jak dźwięk pomiędzy "e" i "a" - czytamy w "Scientific Reports".

Jak mówi Howard samogłoska ta została "wypowiedziana" głosem nieżyjącego od 3 tysięcy lat kapłana.

Nietypowy eksperyment miał na celu sprawdzenie, czy jest możliwe odtworzenie dźwięków wydawanych przez ludzi żyjących przed tysiącami lat, aby "pomóc ludziom wczuć się w przeszłość w nowatorski sposób".

Howard zaznacza jednak, że aby odtworzyć dźwięki wydawane przez ludzi zmarłych tysiące lat temu niezbędne jest "zachowanie ich tkanek miękkich w kompletnie nietkniętym stanie", tak jak w przypadku zmumifikowanych szczątków kapłana.

Archeologowie uważają, że Nesjamun był wysokiej rangi kapłanem i skrybą w świątyni w Luksorze za czasów panowania Ramzesa XI (1099-1069 p.n.e.).

Nesjamun miał umrzeć w wieku ok. 50 lat, prawdopodobnie w wyniku silnej reakcji alergicznej.

Obecnie mumia znajduje się na wystawie w muzeum w Leeds.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA