Reklama
Rozwiń

Warto działać wspólnie

Spółdzielcze formy gospodarcze są w Polsce historycznie zakorzenione. U swojego początku miały wymiar nie tylko ekonomiczny, lecz także patriotyczny.

Aktualizacja: 28.06.2018 21:25 Publikacja: 28.06.2018 21:03

Uczestnicy debaty podkreślali, że jeśli banki spółdzielcze chcą skutecznie konkurować z instytucjami

Uczestnicy debaty podkreślali, że jeśli banki spółdzielcze chcą skutecznie konkurować z instytucjami komercyjnymi, muszą zorganizować m.in. nowoczesny system informatyczny.

Foto: Fotorzepa, Igor Morye

– W październiku 1920 roku Sejm uchwalił ustawę o spółdzielniach, krystalizując tym samym ich formę prawną. To wielki kapitał z przeszłości i zobowiązanie współcześnie – mówił w trakcie debaty „Banki spółdzielcze w 100-leciu niepodległości Polski" Zdzisław Kupczyk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości, zrzeszającego 349 banków spółdzielczych.

– Wszystko zaczęło się w Cieszynie – przypomniała Alina Rakowska, prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie. – 19 października 1918 roku powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Był to pierwszy polski formalnie działający rząd, który przejął władzę od Austriaków i podejmował działania zmierzające do przyłączenia księstwa do odradzającej się Polski. Rada Narodowa w pierwszych dniach swojego urzędowania utworzyła komisję finansową i dokonała wyboru banku, który miał obsługiwać Radę. Był nim Bank Spółdzielczy w Cieszynie, wówczas działający już od 1873 r. jako Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
100 Lat Polskiej Gospodarki
Grzegorz W. Kołodko: Największym wyzwaniem jest demografia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
100 Lat Polskiej Gospodarki
Jan Grzegorz Prądzyński: Wielkim wyzwaniem będą samochody autonomiczne
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać
100 Lat Polskiej Gospodarki
Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama