Niemiecki chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę

Władze szpitala w zachodnich Niemczech wyrazili ubolewanie po tym, jak okazało się, że jeden z chirurgów zatrudnił sprzątaczkę do asystowania przy amputacji palca u nogi.

Publikacja: 19.05.2023 17:29

Niemiecki chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę

Foto: stock.adobe.com

Publiczny nadawca SWR poinformował w piątek, że incydent w Szpitalu Uniwersyteckim w Moguncji, który miał miejsce w 2020 roku, nie spowodował żadnych komplikacji u pacjenta. Lekarz został jednak zwolniony, w związku ze sprawą.

Dyrektor szpitala Norbert Pfeiffer powiedział, że chirurg niesłusznie zdecydował się na rutynową procedurę, mimo że w szpitalu nie był akurat dostępny żaden wykwalifikowany asystent.

Kiedy pacjent, który otrzymał miejscowe znieczulenie, stał się niespokojny, lekarz poprosił spotkaną niedaleko sali operacyjnej sprzątaczkę, aby przytrzymała nogę mężczyzny i podawała narzędzia chirurgiczne. O sprawie pierwszy poinformował lokalny dziennik „Mainzer Allgemeine Zeitung”. W gazecie podano, że sprzątaczka nie miała żadnego doświadczenia medycznego.

Czytaj więcej

Dziecku amputowano wszystkie kończyny. Błędna diagnoza, miliony odszkodowania

Incydent wyszedł na jaw po tym, jak kierownik szpitala zauważył sprzątaczkę — z zakrwawionymi gazikami w ręku — na sali operacyjnej.

- To nigdy nie powinno się zdarzyć – cytuje Pfeiffera niemiecka agencja informacyjna DPA.

Niemal identyczny przypadek miał miejsce dekadę temu w Chorwacji. Tam do skandalu doszło w szpitalu w mieście Bjelovar, na wschód od Zagrzebia. W trakcie amputacji nogi jednej z pacjentek lekarz poprosił sprzątaczkę, by przytrzymała usuwaną kończynę. - Kiedy doktor zaczął odcinać nogę, którą trzymałam, zemdlałam - mówiła później dziennikarzom kobieta, która sama wymagała pomocy medycznej.

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Zdrowie
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia
Materiał partnera
Cztery kroki do zdrowego uśmiechu