Korea Północna w czwartek oficjalnie potwierdziła pierwszy przypadek koronawirusa. W piątek 18 tysięcy

Pjongjang w czwartek oficjalnie potwierdził, że koronawirus dotarł do Korei Północnej. W piątek państwowe media podały informację o 18 tys. nowych przypadków i przyznały, że potężna fala zakażeń trwa od kwietnia.

Publikacja: 12.05.2022 23:37

Korea Północna w czwartek oficjalnie potwierdziła pierwszy przypadek koronawirusa. W piątek 18 tysięcy

Foto: ANTHONY WALLACE / AFP

W Korei Północnej miał pojawić się podwariant wysoce zakaźnego wariantu Omikron. Ognisko zakażeń pojawiło się w stolicy kraju, Pjongjangu.

„Doszło do poważnego incydentu w kraju, pojawiła się luka w naszym nadzwyczajnym froncie kwarantanny, który dawał nam bezpieczeństwo przez minione dwa lata i trzy miesiące, poczynając od 2020 roku” - pisała północnokoreańska agencja KCNA.

Kim Dzong Un zwołał posiedzenie kierownictwa Partii Pracujących Korei, rządzącej Koreą Północną monopartii, aby omówić sposób działania w związku z pojawieniem się ogniska zakażeń. Przywódca Korei Północnej nakazał wszystkim miastom i powiatom w kraju przejść do „ścisłego lockdownu”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nakazał też „mobilizację nadzwyczajnych rezerw środków medycznych”.

W piątek (czwartek późnym wieczorem polskiego czasu) KCNA przekazała informację, że przeprowadzone testy potwierdziły zakażenie u 18 tys. osób. Dodatkowo poinformowano, że z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.

KCNA przyznała, że „nieznana gorączka” od końca kwietnia gwałtownie rozprzestrzeniła się w całym kraju, dotykając w krótkim czasie ponad 350 tys. osób. 162 tys. pacjentów zostało wyleczonych. Populacja Korei Północnej to niecałe 26 mln.

Państwowe media w czwartek po raz pierwszy pokazały Kima w maseczce ochronnej.

Korea Północna była dotychczas jednym z niewielu krajów świata, który nie potwierdził oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Niemcy
Chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy
Zdrowie
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia