Rosną finansowe oczekiwania studentów

Już ponad siedmiu na stu młodych ludzi, którzy łączą pracę ze studiami, zarabia ponad 7 tys. zł na rękę. To ponadpięciokrotnie większa grupa niż rok wcześniej.

Publikacja: 24.04.2023 03:00

Rosną finansowe oczekiwania studentów

Foto: Adobe Stock

Bydgoszcz, Toruń i Lublin – to w tych miastach pracujący studenci najczęściej deklarowali zarobki netto powyżej 7 tys. zł na rękę. Z kolei w Trójmieście i Krakowie był największy (ok. 35-proc.) odsetek studentów z zarobkami poniżej 2 tys. zł miesięcznie – wynika z tegorocznego badania „Student w pracy” zrealizowanego w ramach Programu Kariera, największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów, który już po raz 20. organizuje Polska Rada Biznesu pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”.

Badanie przeprowadzone przez pracownię SW Research objęło 800 młodych ludzi, spośród których prawie 43 proc. pracuje lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Większość, bo ponad sześciu na dziesięciu pracujących studentów, deklarowała zarobki do 4 tys. zł netto miesięcznie, przy czym co czwarty zarabia do 2 tys. zł na rękę. To nieco większa grupa niż przed rokiem, gdy takie zarobki deklarował co piąty aktywny zawodowo student.

Czytaj więcej

GUS: Polak przeciętnie zarabia już 7508 zł brutto. Zatrudnienie zmalało

Jednocześnie wyraźnie wzrósł odsetek pracujących studentów (z 6,9 do 11,4 proc.), którzy zarabiają powyżej średniej płacy w Polsce, czyli ponad 5 tys. zł netto. Z kolei udział osób deklarujących zarobki netto powyżej 7 tys. miesięcznie zwiększył się z 1,3 do 7,1 proc. W rezultacie mediana studenckich zarobków netto jest obecnie w przedziale 3–4 tys. zł netto, czyli o tysiąc złotych więcej niż w ub.r. (2–3 tys. zł).

Jak komentuje Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes PRB, na rynku pracy widać dwa trendy: z jednej strony firmy tną koszty i ograniczają zatrudnienie studentów, co wpływa na wzrost liczby osób z zarobkami do 2 tys. zł netto. Z drugiej strony widać profesjonalizację pracy studentów. – Mimo niepewności na rynku przedsiębiorstwa chcą zatrudniać najlepszych kandydatów i są gotowe bardzo dobrze im zapłacić – podkreśla Marian Owerko.

Widać to także w tegorocznej edycji Programu Kariera, w której 34 pracodawców przygotowało ponad 100 płatnych staży w całej Polsce. (Rekrutacja trwa do 15 maja). Stażyści będą zarabiać co najmniej 3,6 tys. zł miesięcznie, choć niektóre firmy oferują nawet 7 tys. zł brutto za miesiąc stażu. To oferta zgodna z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi studentów; o ile przed rokiem mediana preferowanych zarobków wynosiła 4–5 tys. zł netto, o tyle obecnie ten przedział wzrósł do 5–6 tys. zł, a ponad jedna czwarta chciałaby zarabiać powyżej 10 tys. zł netto.

Wynagrodzenia
Wzrost płac w IT hamuje na fali spowolnienia w branży
Wynagrodzenia
Minister Marlena Maląg: płaca minimalna wzrośnie w 2024 roku dwa razy
Wynagrodzenia
W kryzysie inflacji chęci rozwoju przegrywają z wyższą pensją
Wynagrodzenia
Tak firmy chcą wyrównać wzrost kosztów życia pracowników
Wynagrodzenia
Gdzie płace rosną najszybciej? Nie w dużych firmach