Minister środowiska alarmuje, że Warszawa może stać się drugim Neapolem.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, PO: Powołałem zespół, pod kierownictwem pana prezydenta Michała Olszewskiego, który zajmuje się tym tematem, żeby od 1 stycznia śmieci mogły być wywożone na specjalnych zasadach.  Kilka tygodni zajmie nam, żeby segregacja była pełna. Przeprowadzam audyt. Nie pozwolę na to, żeby stolica utonęła w śmieciach, jak chce PiS. Widzę pomysły ministerstwa środowiska z PiS, który robi wszystko żeby utrudnić nam uporanie się ze śmieciowym problemem, zapowiadając zamykanie instalacji bez żadnego powodu w województwie, żebyśmy nie mieli gdzie wozić śmieci. Mam nadzieję, że rząd nie wypowie wojny wszystkim warszawiakom.

Rząd rzuca panu kłody pod nogi?

Trzeba rozwiązać problem odbioru śmieci i my ten problem rozwiążemy. Jest kwestia utylizacji, a zamknięte zostało Radiowo. Dzisiaj słyszę, ze minister chce zamykać kolejne instalacje w województwie. Jeśli to zrobi, to nie będzie gdzie wozić nieprzetworzonych śmieci. Rząd może spowodować problem dla Warszawy i mieszkańców.

Ceny za wywózkę śmieci pójdą w górę?

Nie chcę zaczynać swojej prezydentury od podwyżki, ale musimy zmienić system. Ci, którzy nie segregują śmieci powinni płacić więcej za wywózkę. Ambitniejsza polityka może wiązać się z dodatkowym kosztem.

Nawet o 76 proc. mogą wzrosnąć ceny?

Nie wykluczam podwyżek, podobnie jak podwyżek za prąd, wynikających z nieodpowiedzialnej polityki energetycznej PiS. Zrobię wszystko, żeby obciążenia dla warszawiaków był najmniejsze, czekam na rządowe rekompensaty dla samorządów.

Cała rozmowa Jacka Nizinkiewicz z Rafałem Trzaskowskim jutro w "Rzeczpospolitej", a już dziś o 21 na rp.pl

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM