Aranżacja ogrodowej przestrzeni zależy od naszych upodobań i wielkości działki. O tym, czy nasz kawałek zieleni urządzimy w stylu wiejskim, czy wybierzemy egzotyczny styl japoński, zdecyduje nasz gust.
Sposób rozmieszczenia roślin i elementów dekoracyjnych wyznaczy wielkość działki. W dużym ogrodzie możemy pozwolić sobie na zamierzony, kontrolowany nieład, który poza wywołaniem wrażenia swobody, zaoszczędzi nam również pracy – równiutki trawnik wymaga bardzo wytężonej pielęgnacji i częstego strzyżenia.
W małych ogródkach musi panować harmonia. Rośliny i elementy dekoracyjne będą przecież oglądane z bliska. Ogródek można nieco powiększyć optycznie, usypując z ziemi wzniesienia wzdłuż ogrodzenia i sadząc z tyłu wyższe, a z przodu niższe rośliny. Wytyczenie po łuku i zbudowanie z małych elementów ścieżek komunikacyjnych też da optyczne złudzenie wydłużenia przestrzeni. Starannie dobrane materiały, z których będą wykonane – kamień, płytki ozdobne i kostka – dodatkowo upiększą przestrzeń ogrodu.
W każdym ogródku znaleźć można miejsce na niewielkie choćby wodne oczko. Jest ważnym elementem dekoracyjnym, a jeśli zdecydujemy się hodować w nim ryby ozdobne, dostarczą nam one dodatkowej radości.
Niebagatelną rolę w tworzeniu klimatu naszego ogrodu odgrywa oświetlenie. Starannie dobrane do stylu ogrodu lampy i latarenki stworzą nastrój i zachęcą do wieczornego odpoczynku, a podświetlenie wybranych roślin, elementów elewacji budynku czy wodnego oczka sprawi, że warte uwagi detale eksponowane będą nawet w wieczornej scenerii. Dużą popularnością cieszą się energooszczędne urządzenia zaopatrzone w diody LED i lampy solarne, zasilane energią ładowanych za dnia baterii słonecznych.