[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]Gdy myślę ojczyzna - Muzeum Niepodległości [/b]
Placówka jak co roku organizuje oddzielne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Jednym z elementów będzie spektakl teatralny,,Gdy myślę Ojczyzna” w reż. Jolanty Fijałkowskiej.
[i]Al. Solidarności, poniedziałek, godz. 12. [/i]
[b]Walki z ubekami - Mariensztat[/b]
Grupa historyczna Radosław, młodzież i harcerze przygotowali rekonstrukcję walk „niepodległościowców” z oddziałami UB/NKWD. Rynek Mariensztatu,
[i]ul. Sowia i Garbarska, wtorek, godz. 15. [/i]
[b]Nie... odległość - Plac Zamkowy[/b]
„Nie... odległość” to przygotowany specjalnie na 11 listopada przez Pawła Passiniego pokaz instalacji wideo. Młody reżyser i jego koledzy z grupy neTTheatre w awangardowy i niebanalny sposób podchodzą do tematów polskiej przeszłości i pytań o naszą tożsamość. Nie... odległość to hasło-zagadka. Kluczem do jej odczytania jest litera „P” – jak Polska, Polacy, Piłsudski, patriotyzm.
[i]Pl. Zamkowy, wtorek, godz. 19. [/i]
[i]—ikr[/i]
[srodtytul]Piknik[/srodtytul]
[b]Miasteczko wojskowe - Dotknij niepodległości [/b]
Już dziś na parkingu przy Giełdzie Papierów Wartościowych powstanie wojskowe miasteczko. Atrakcje to m.in. iracki checkpoint, pokaz czołgów Grizzly i TKS oraz powstańczego wozu Kubuś. Podczas dnia otwartego w Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się prezentacja broni, lanc, muszkietów. We wtorek bezpośrednio po paradzie wojskowej na dziedzińcu Muzeum WP obejrzymy pokaz umiejętności komandosów i skorzystamy z elektronicznej strzelnicy. Będzie można też wejść do kabin samolotów MiG-29 i Su-22 oraz do śmigłowca Mi-8.
[i]Al. Jerozolimskie przy rondzie de Gaulle’a, poniedziałek godz. 10 – 18, wtorek godz. 13 – 20.30.[/i]
[i]—ikr[/i]
[srodtytul]Gry miejskie[/srodtytul]
[b]Tajemnica Brylantu i Skarb Narodów - Pałac Staszica, Fort Bema[/b]
W roku 1931 w centrum miasta dochodzi do zuchwałej kradzieży. Z wystawy sklepowej ginie brylant, który na sprzedaż wystawili spadkobiercy właścicielki – artystki operetkowej Wiktorii Kaweckiej. Sprawcy zostawili na miejscu ruszt z pieca kaflowego, narzędzie zbrodni i... but. Śladem złodziei będą podążać we wtorek uczestnicy gry miejskiej „Tajemnica brylantu. Wyprawa w przedwojenną Warszawę”.
Będą musieli odwiedzać kolejno najważniejsze, także dziś, punkty miasta: galerię Zachęta, Filharmonię Narodową czy hotel Polonia. W każdym z nich od ubranych w stroje z epoki agentów dostaną wskazówki dotyczące przebiegu gry. Będą musieli m.in. rozszyfrować hasło, którego litery znajdą na tablicach miejskiego systemu informacji. Karty do gry będzie można dostać od kurierów na ulicach miasta i przy Pałacu Staszica przed godz. 12. Karty przydadzą się też uczestnikom gry „Skarb narodów”, którą z okazji obchodów Święta Niepodległości przygotowała dzielnica Bemowo. Zabawa rozpocznie się o godz. 17 na terenie Fortów Bema. – Spotkamy się tuż przed zmrokiem, więc niezbędne są latarki – zapowiada Urszula Białas, naczelnik bemowskiego Wydziału Kultury. Podczas wieczornej wędrówki po fortyfikacji gracze dowiedzą się np., jakie represje stosowano wobec Polaków i kto, także piórem, walczył o niepodległość. „Tajemnica...”, Pałac Staszica godz. 12 – 15, „Skarb...”, Fort Bema, godz. 17.
[i]—aba[/i]
[srodtytul]Wystawa[/srodtytul]
[b]Dwudziestolecie. Oblicza Nowoczesności - Zamek Królewski[/b]
Wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Polski ma wprowadzić w atmosferę epoki. Zwiedzający będą mogli „zajrzeć” do kawiarni literackiej, posłuchać m.in. zapisów radiowych audycji, przypomnieć sobie gwiazdy kabaretu i teatru tamtego okresu. Ekspozycja wprowadzi także w świat najmłodszych, prezentując przedwojenne zabawki i bohaterów literatury dziecięcej, np. Koziołka Matołka. Epilogiem wystawy jest rok 1939: mobilizacja, przygotowania do II wojny światowej. W tej części wystawy zaprezentowano m.in. zdjęcia płonącego Zamku Królewskiego jako symboliczny koniec epoki. Ekspozycja mieści się w 13 salach Zamku Królewskiego na 1600 metrach kwadratowych. Oryginalne eksponaty z czasów międzywojennych umieszczone są w nowoczesnej scenografii i z użyciem np. instalacji multimedialnych, prezentacji poliwizyjnych, projekcji na ekranie dotykowym oraz bardzo rzadko stosowanych specjalnych folii projekcyjnych. Wystawę podzielono na działy: „Demokracja”, „Religie”, „Edukacja”, „Miasto i wieś”, „Kultura”, „Infrastruktura, gospodarka i technika” i „Dyplomacja”.
[i]Zamek Królewski, wtorek, godz. 19 – 22.
—ikr[/i]