Tegoroczne obchody są inne z powodu epidemii SARS-CoV-2, dlatego część uroczystości będzie transmitowana na stronach internetowych Muzeum Powstania Warszawskiego oraz miasta Warszawy.

W czwartek na terenie muzeum odbyła się kameralna uroczystość z udziałem powstańców i ich rodzin, a także władz państwowych i samorządowych. Prezydent Andrzej Duda, który wręczył odznaczenia, zwrócił uwagę, że powstańcy warszawscy to „absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, ale bohaterowie także i naszych czasów". Przypomniał, że nie była to tylko służba w konspiracji, ale „służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, żeby ta Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna".

– My tę niepodległość dzisiaj mamy także dzięki państwa bohaterstwu, dzięki państwa niezwykłemu czynowi i także państwa życiu, służbie, którą realizujecie cały czas poprzez swoją obecność, ale przede wszystkim poprzez spotkania z młodzieżą – dodał prezydent.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził zaś, że Powstanie Warszawskie to część „naszej tożsamości, i to nie tylko warszawianek i warszawiaków, ale tożsamości wszystkich Polek i wszystkich Polaków w całym kraju".

– To jest część naszej duszy i zawsze będziemy wierni pamięci powstania przez kolejne lata i dekady, ponieważ jest to dla nas symbol najważniejszy – stwierdził Trzaskowski.

Dodał, że bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski.

– Bez powstańców Warszawa nie wyglądałaby tak jak dzisiaj, nie miałaby takiej bohaterskiej niezłomnej i niepokornej duszy. To jest właśnie część naszego kodu genetycznego – mówił prezydent Warszawy.

Trzaskowski zaapelował do mieszkańców stolicy, by ze względu na panującą epidemię koronawirusa przeżywali 76. rocznicę powstania trochę inaczej niż zazwyczaj, bo „najważniejsze jest zdrowie naszych bohaterów, które musimy chronić".

Niezmienne jest to, że 1 sierpnia punktualnie o godz. 17 Warszawa zatrzyma się, aby oddać hołd powstańcom. Uruchomione zostaną syreny alarmowe. Odbędą się też uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Powązkowskim. Tego dnia w 350 miejscach wolontariusze będą rozdawać znaczki Polski Walczącej w ramach akcji „Wolność łączy".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Organizatorzy zmienili lokalizację akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". 1 sierpnia tym razem nie na placu Marszałka Piłsudskiego, ale w parku Wolności MPW odbędzie się wspólne śpiewanie. Udział w nim wymaga rejestracji na stronie muzeum.

Z kolei 2 sierpnia o godz. 10 u zbiegu ulic Karowej i Browarnej odsłonięty zostanie pomnik kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona", w planach jest też symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.