Według skarżących się na Rosjan wiele profili krytycznie odnoszących się do polityki Kremla zostało zablokowanych, wskutek fałszywych oskarżeń o łamanie regulaminu serwisu formułowanych przez Rosjan.

Całą sprawą zainteresował się prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który zaapelował do twórcy Facebooka o powołanie specjalnego biura, które zajęłoby się skargami ukraińskich użytkowników serwisu.

W ostatnich tygodniach profile wielu ukraińskich internautów na Facebooku zostały zablokowane po umieszczeniu przez nich krytycznych komentarzy na temat wspieranych przez Kreml separatystów na wschodniej Ukrainie.

Profil ukraińskiego poety Andrija Bondara został zablokowany po tym jak przyłączył się do akcji pod hasłem #cotamuchochołów, będącej odpowiedzią ukraińskich internautów na zainteresowanie mediów rosyjskich sytuacją na Ukrainie w czasie, gdy na Syberii płonęły duże połacie lasu („chochoł" jest używanym przez Rosjan obraźliwym określeniem Ukraińca). - Za dwie strofy wiersza, w którym użyłem słów "co tam u chochołów", otrzymałem trzydniowy zakaz publikowania na Facebooku. Mój wpis – jak przeczytałem w uzasadnieniu - nie spełniał standardów społecznościowych serwisu – mówił PAP Bondar.

W ostatnim czasie Facebook blokował też profile użytkowników umieszczających na swoich profilach zdjęcie kilkuletniej dziewczynki z przypiętym do sukienki medalem, przyznanym pośmiertnie jej ojcu, który zginął w wojnie z separatystami. Konta internautów umieszczających na Facebooku to zdjęcie były blokowane za „rozpowszechnianie nagości".

Zdaniem użytkowników Facebooka za zgłoszeniami o rzekomych nadużyciach, których dopuszczają się ukraińscy internauci stoi armia "internetowych trolli" opłacanych przez Kreml.

Moskwa nie komentuje tych oskarżeń.