KOD obchodził Święto Wolności

Jarosław Kaczyński jak z bajki, „Sto lat dla Bronka”, Ryszard Kalisz z rodziną i niegroźne zgrzyty w Platformie, to niektóre z elementów towarzyszących marszowi KOD zorganizowanemu 4 czerwca z okazji Święta Wolności.

Aktualizacja: 05.06.2016 19:01 Publikacja: 05.06.2016 18:52

Foto: PAP, Rafał Guz

Manifestacja, która wystartowała z pl. Bankowego w Warszawie toczyła się w typowo piknikowej atmosferze, ale tym razem z udziałem dwóch byłych prezydentów: Bronisława Komorowskiego, któremu odśpiewano „Sto lat” z okazji obchodzonych urodzin oraz Aleksandra Kwaśniewskiego.

Zanim manifestacja się rozpoczęła, liderzy Komitetu, politycy i dziennikarze „Gazety Wyborczej” powoli zaczęli gromadzić się z boku sceny, z której następnie przemawiano. Gdy pojawił się redaktor naczelny „GW” uczestnicy go zagadywali i prosili o wspólne zdjęcie, na co chętnie przystawał. – Jak będzie, panie Adamie? – zagadnął starszy mężczyzna. – Będzie dobrze, wygramy – odpowiedział z pewnością w głosie Michnik.

Michnik dotarł nieco później od pozostałych, którzy stali już pod dachem, całą marynarkę miał mokrą, bo już wtedy padał rzęsisty deszcz, który nie napawał entuzjazmem uczestników. W tym czasie na plecach jednego z nich, zgiętego w pół, podpisywał się na koszulce były rzecznik SLD Dariusz Joński.

Deszcz dał jednak w końcu za wygraną i rozpoczął się marsz w kierunku pl. Konstytucji. „Nie pokonała orła WRON-a, to kaczka żoliborska też nie pokona”, „Duck off” – to niektóre z niesionych transparentów wymierzonych w prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Na oryginalny pomysł wpadła delegacja KOD z Mysłowic, która przywiozła transparent z prezesem Kaczyńskim przedstawionym jako „Gargamel” z popularnej dobranocki „Smerfy”. Na rysunku znalazł się nieodłączny kot czarnego charakteru z bajki, którego gonią niebieskie postaci z bajki, głoszące te same hasła co Komitet. Jego lider zapowiadał przed marszem, że tym razem nie będzie partyjnych elementów, ale wśród powiewających flag z logotypem UE, KOD, były dwa, duże transparenty Nowoczesnej.

Przemarszowi towarzyszył męczący dźwięk trąbek i sporadyczne przyśpiewki: „Jak staniemy pod Pałacem, Andrzej straci swoją pracę” czy „Polska w Unii, jesteśmy dumni”. Wśród uczestników dostrzegliśmy Ryszarda Kalisza, który pojawił się żoną i dziećmi, prowadząc wózek i chętnie pozując do zdjęć. 

Gdy marsz dotarł do pl. Konstytucji wypatrzyliśmy samotnie stojącego przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO Sławomira Neumanna. – Idąc na początku marszu nie widzi się tego co się dzieje w środku, dlatego postanowiłem iść z obywatelami – powiedział „Rzeczpospolitej” poseł Platformy. Zapytaliśmy, czy zachował się tak dlatego, że nie chciał, aby Grzegorz Schetyna dostrzegł go w telewizyjnych relacjach, ale Neumann zaprzeczył mówiąc, że „Grzesiek też uczestniczy, jest dzisiaj na evencie w Legnicy”. 

 
Neumann zapowiedział, że 20 czerwca w Sejmie odbędzie się konferencja samorządowa PO i zacznie się ofensywa programowa partii. – Te zgrzyty u nas w Klubie są niegroźne, to zaledwie kilkanaście osób – powiedział nam przewodniczący Klubu. – Na koalicję mamy czas.
 

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Wydarzenia
Czas na deputinizację