To niezwykle ważny obszar wpływający na jakość funkcjonowania placówki, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Dodatkowo punkty zdobyte w tej kategorii stanowić mogą nawet jedną trzecią całkowitej punktacji szpitala. Jest zatem o co walczyć.

W ankiecie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którą co roku wypełniają szpitale, w obszarze zarządzania padają pytania nie tylko o wykształcenie dyrektora generalnego, posiadanie planu strategicznego, planów przepływów finansowych, budżetów, prowadzenia ewidencji wyników finansowych uzyskiwanych przez poszczególne komórki organizacyjne, ale także o obszary ściśle związane z bezpieczeństwem pacjenta, na przykład o działanie w szpitalu zespołu oraz komitetu kontroli zakażeń szpitalnych, liczbę zatrudnionych pielęgniarek epidemiologicznych (w przeliczeniu na etaty), czy w szpitalu działa komisja ds. analizy przyczyn zgonów oraz komisja analizująca skuteczność leczenia. Istotne jest także to, czy jednostka ma działającą komisję ds. analizy jakości dokumentacji medycznej.

W 13. edycji Rankingu szpitali w tej kategorii zwyciężył Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lecznica Dzieci i Dorosłych – Szpital im. I. Mościckiego, H. Kawalski i M. Moś Spółka Jawna z Chorzowa. W ogólnym zestawieniu placówka ta zajęła 14. miejsce.

Drugie miejsce w kategorii zarządzanie przypadło Poddębickiemu Centrum Zdrowia Spółka z o. o. z Poddębic, a na trzecim uplasował się Szpital ESKULAP Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń z Osielska. Zwycięzcy odbiorą dyplomy w środę 14 grudnia podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Radisson Blu Sobieski.

Kolejną nowością jest uhonorowanie szpitala, który najbardziej awansował w „złotej setce" obejmującej szpitale zabiegowe wielospecjalistyczne i onkologiczne. Placówką, która odnotowała największy awans, jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Lublinie. Awansował o 43 miejsca na pozycję 52. —dk