prof. dr hab. n. med. Krzysztof Warzocha dyrektor Instytutu Hematologii I Transfuzjologii w Warszawie
Od początku istnienia rankingu Instytut Hematologii i Transfuzjologii utrzymuje się w ścisłej czołówce i to bardzo nas cieszy, gdyż od lat konsekwentnie inwestujemy w jakość w różnych obszarach naszej działalności.
Nasza placówka, poza działalnością szpitalną, jest także placówką naukowo-badawczą należącą do najwyższej kategorii A według rankingu prowadzonego przez MNiSW. Nasi pracownicy publikują prace w renomowanych wydawnictwach i potrafią z powodzeniem komercjalizować wyniki swoich badań. Ta działalność to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim możliwość implementacji nowych metod diagnostycznych i leczniczych do praktyki klinicznej.
Z nadzieją patrzymy w przyszłość, choć z niepokojem przyjmujemy plany ryczałtowego finansowania działalności medycznej mające obowiązywać od połowy 2017 r. Ta zasada – niewątpliwie wygodna i bezpieczna dla większości szpitali publicznych w Polsce – nie stanowi niestety gwarancji rozwoju podmiotów o najwyższym poziomie referencyjności. Ich zadaniem jest nie tylko trwanie w systemie opieki medycznej, ale przede wszystkim ustawiczny rozwój, w tym kształcenie nowych kadr medycznych i wdrażanie innowacyjnych metod.
Instytuty medyczne i szpitale kliniczne zasługują tym samym na odrębne traktowanie pośród innych podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Takie rozwiązania przyjęto już dawno w innych, wysokorozwiniętych krajach.
prezes Centrum Medycznego „Żelazna", Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie
Kieruję Szpitalem św. Zofii od 25 lat. Przebyliśmy wraz z zespołem bardzo długą drogę zmian uwzględniających infrastrukturę, wyposażenie, ogromne inwestycje w edukację pracowników zarówno merytoryczną, medyczną jak z zakresu komunikacji z pacjentem, komunikacji wewnątrz zespołu. Nasz szpital to placówka powiatowa, ale od wielu lat działamy na trzecim poziomie referencyjnym w zakresie położnictwa i neonatologii.