Nasze domowe enklawy rzadko kiedy możemy zamienić w łąkę lub ogród. Nie jest to jednak niemożliwe. Przekonamy się o tym w prywatnym mieszkaniu, gdzie Krzysztof Herman, Przemysław Maksym i Justyna Wilkowska zrekonstruują pracę „Garden Peepshow”. Ul. Wilcza 29a (lokal 12, V piętro), tel. 0 505 158 606, godz. 12.
igse
Poranek Muzyczny
Studio Koncertowe PR im. LutosŁawskiego
Na wyprawę muzycznym Orient Ekspresem do świata egzotycznych melodii i rytmów zabierze młodych melomanów zespół Yerba Mater. Indyjskie, tureckie i irańskie dźwięki, wydobywane przez członków grupy z przedziwnych instrumentów m.in. liry korbowej, sarangi czy indyjskiej tanbury, przybliżą młodym słuchaczom muzykę Wschodu. Ul. Modze- lewskiego 59, tel. 022 645 52 52, niedziela, godz. 11.
Poranek Familijny Country Show
Park im. Rydza-ŚmigŁego
Ruch plastyczny z elementami pantomimy, synchron-bufonada oraz komiczne skecze to środki, jakimi posłużyli się aktorzy z krakowskiego lalkowego Teatru Nicoli, by zaprezentować widzom scenki z Dzikiego Zachodu. Bohaterami odgrywanego bez słów przedstawienia są dwaj energiczni kowboje. Ich przygody rozbawią i dorosłych, i dzieci. Ul. Książęca, niedziela, godz. 11.
Muzyczne Lato
Park Kultury w Powsinie
W programie muzycznej niedzieli znajdą się atrakcje dla całej rodziny. Grupa „Włodarek Family“ zaprosi najmłodszych na urozmaicony konkursami i upominkami spektakl muzyczny, a Marlena Drozdowska przypomni dzieciom stare przeboje i zaprezentuje nowe nagrania. Koncert przypominający starszemu pokoleniu piosenki sprzed lat przygotował zaś zespół Trubadurzy. Ul. Maslaków 1, niedziela, godz. 13 – 15.30.
tr
IL Caminetto
Do niedzieli trwają obchody Ferragosto – włoskiego święta przełomu lata. Wszyscy Włosi uciekają wtedy z miast i jadą bawić się nad morze. W ofercie włoskiej trattorii jest najpopularniejszy we Włoszech drink – Aperol Sprizzz. Menu na Ferragosto przygotowane zostało specjalnie przez mamę właściciela restauracji według starych receptur z Umbrii. Zjemy więc między innymi crostini di fegatini di pollo, czyli tradycyjne umbryjskie grzanki z wątróbką (14 zł), pizzę z marynowanymi bakłażanami (24 zł) oraz świeże małże cozze i vongole (35 zł/45 zł) podawane na nowych talerzach w kształcie muszli. Ul. Zwycięzców 46, tel. 022 672 55 96.
Tawerna Tabaka
W każdą niedzielę od godziny 14 do 18 dziećmi odwiedzającymi restaurację z rodzicami zajmuje się tutaj profesjonalna opiekunka. Maluchy mogą się bawić w przeznaczonym dla nich kąciku. A tym, którzy mają ochotę na drobną odmianę wizerunku, animatorka maluje buzie zmywalnymi farbami. Prowadzona w restauracji akcja „Dzieci Dzieciom” polega na przekazaniu całości dochodu z weekendowych dziecięcych obiadów na rzecz fundacji św. Jana Jerozolimskiego, która zajmuje się najmłodszymi z rodzin patologicznych. Ul. Szkolna 2/4, tel. 022 828 10 60.
mq
Ekologiczne makatki, klocki i układanki, czyli jak ozdobić miasto
Z artystami w Koneserze
Od lat przyświeca im motto „Minimum koncepcji, maksimum satysfakcji”. W sobotę artyści z noBrain w ramach projektu „Doświadczalnia” fundacji Pro Arte et Futura nauczą nas, jak się robi miejski folklor. Rozpocznie się bowiem cykl warsztatów, na których dowiemy się m.in. jak robić ekologiczne makatki.
Tworzący grupę absolwenci ASP – Monika Waraxa i Jakub Budzyński – od lat stanowią streetartową alternatywę. Mimo że w swoich pracach używają szablonów i sprayów, blisko im do galerii, co potwierdzili ubiegłoroczną wystawą „Polish is international” w galerii Ateneum Młodych.
Od soboty do przyszłej niedzieli w godz. 10 – 14 Waraxa i Budzyński ze wszystkimi chętnymi będą tworzyć makatkę buczacką. Z Pragi do Buczacza jest dosyć daleko, ale tradycja streetartowych makatek jest w Warszawie mocno zakorzeniona. Tworzyli je m.in. artyści zaproszeni do udziału w wystawie „Ludowa sztuka miejska” w galerii Zoya. Tkaniny powstałe w Koneserze wypełni – jak zapowiadają artyści – „szablonowo-wlepkowe nadzienie”.
23 sierpnia stery przejmie Massmix. W soboty do 11 października w pracowni Viuro przy ul. 11 Listopada 22 Adam X i jego koledzy podzielą się z zainteresowanymi doświadczeniami w tworzeniu form rzeźbiarskich w przestrzeni miejskiej. Powstaną „klocki i układanki” oraz formy z folii samoprzylepnej. —Igor Seider
Koneser, ul. Ząbkowska 27/31, sobota (16.08) – niedziela (24.08), godz. 10 – 14.