Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2015 21:55 Publikacja: 12.07.2015 19:17
Foto: materiały prasowe
Rzeczpospolita: Sąd Najwyższy orzekł, że przymusowe przetrzymywanie w zakładzie psychiatrycznym Jana Kosakowskiego, znanego obrońcy krzyża z Krakowskiego Przedmieścia, było bezprawne. Sprawa ma podtekst polityczny, dlatego rodzą się porównania do psychiatrii represyjnej z czasów sowieckich. Na czym polegał system medycyny karnej w ZSRR?
Prof. Wojciech Materski: To był nie tyle system medycyny karnej, ile eliminowania ludzi poprzez psychiatrię. W zakładach psychiatrycznych pracowali odpowiedni „lekarze", którzy dokładnie wiedzieli, jak z takimi „pacjentami" należy się obchodzić. To był nie tylko słynny Instytut Serbskiego w Moskwie – przy różnych szpitalach wojskowych i szpitalach NKWD funkcjonowały oddziały psychiatryczne, w których pacjenci po prostu przepadali. Są też relacje o w pełni zdrowych ludziach, których przyjmowano na takie oddziały i po latach wypuszczano. Tyle że po tej terapii wychodzili z nich już naprawdę niespełna rozumu. Tak też się zdarzało.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas