O śmierci artysty poinformował kwartalnik "Przekrój" na swojej stronie internetowej. „Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość” - napisała redakcja.

Bohdan Butenko wymyślił Gucia i Cezara, Gapiszona i Kwapiszona. Rysował komiksy, tworzył scenografie i lalki do spektakli. Przede wszystkim ilustrował książki – w pracach magisterskich, które o nim napisano, doliczono się ponad 220 tomów.

Przeczytaj wywiad z Bohdanem Butenką w „Plus Minus”: „Pośrednio jestem uczniem Jana Matejki i Józefa Mehoffera”

Gapiszon został stworzony w 1958 roku na potrzeby telewizji. Ta postać była bohaterem pierwszego – i na dodatek animowanego – programu dla dzieci.

Audycję realizowano w studiu mieszczącym się w teatralnej sali Pałacu Kultury i Nauki. Rysunki powstawały na bieżąco na szklanych taflach.

„Przygody Gapiszona” emitowane były jako „Wieczorynka” od początku lat 60. ubiegłego wieku. Ponad dziesięć lat później, o tej samej porze, maluchy poznawały przygody kolejnych bohaterów wymyślonych przez Butenkę.

Charakterystyczny styl sprawia, że ilustracji Bohdana Butenki nie sposób pomylić z żadną inną. Chociaż jako student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych pobierał nauki u mistrza Szancera, pozostał wierny kresce przypominającej dziecięce rysowanie.