Jacek Majchrowski pochodzi z Sosnowca, ale swoje życie związał z Krakowem. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie doczekał się też profesury. Jest historykiem doktryn politycznych i prawnych. Jego praca naukowa skupia się na historii II Rzeczypospolitej i działalności ruchów prawicowych tamtego okresu.

Jest członkiem wielu organizacji zrzeszających samorządowców z różnych krajów. W 2019 r. został wybrany na prezydenta Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.

Pracy samorządowej poświęcił się w latach 90. Od 2002 r. nieprzerwanie piastuje stanowisko prezydenta Krakowa. Pod jego rządami stolica Małopolski blisko współpracuje z miastami partnerskimi zza wschodniej granicy – Kijowem (m.in. wspólne projekty europejskie, wymiana kulturalna, ochrona zabytków, dzielenie się doświadczeniami w polityce społecznej) i Lwowem (pielęgnowanie pamięci i dziedzictwa Galicji).

Prezydent wspiera społeczność ukraińską zamieszkującą Kraków. Włącza się nie tylko w działania kulturalne (objął honorowy patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Teatru Ukraińskiego Wschód–Zachód), ale także edukacyjne. Wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-Work z inicjatywy miasta stworzono poradnik dla ukraińskich i białoruskich studentów rozpoczynających naukę w Krakowie.

Partnerem Głównym Nagrody jest Forum Ekonomiczne w Krynicy