To pieniądze z poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) nazwanego BRIdge Alfa. Ten schemat wsparcia dla innowacyjnych pomysłów mikro i małych firm (nienotowanych na giełdzie w okresie do pięciu lat po ich rejestracji, które nie dokonały podziału zysków i nie zostały utworzone w wyniku połączenia) wdraża Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Przedsięwzięcie BRIdge Alfa przewiduje wsparcie projektów badawczo-rozwojowych (B+R), pochodzących głównie ze środowiska jednostek naukowych w Polsce (uczelnie, instytuty badawcze, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk). Chodzi o wsparcie mikro i małych przedsiębiorców przyjmujących postać Funduszy BRIdge Alfa, których zadaniem jest weryfikacja i walidacja projektów B+R znajdujących się w fazie preseed, a następnie tworzenie na ich bazie spółek spin-off i prowadzenie fazy proof of concept. Głównym celem poddziałania 1.3.1 jest więc wypełnienie luki podażowej projektów o charakterze technologicznym oraz life science na rynku inwestycji kapitałowych.
- Celem programu jest zwiększenie liczby komercjalizacji projektów B+R poprzez zapewnienie wsparcia nowatorskim projektom we wczesnej fazie rozwoju. Dzięki BRIdge Alfa powstaje sieć wehikułów inwestycyjnych, która jest ważnym elementem stworzonego przez nas systemu wspierania innowacji na wszystkich etapach realizacji projektów, „od pomysłu do przemysłu" – mówi „Rzeczpospolitej" - prof. Aleksander Nawrat, wicedyrektor NCBR.
- Utworzone przez nas fundusze typu seed pomagają w inkubacji projektów badawczych o wysokim potencjale komercjalizacyjnym, poczynając od fazy preinkubacji, poprzez testy i budowę prototypu, na komercjalizacji ich wyników kończąc. Środki, którymi dysponują fundusze, pochodzą w 80 proc. z NCBR, a w 20 proc. od inwestorów prywatnych – dodaje prof. Nawrat.
Fundusze typu Alfa zapewniają więc najlepszym projektom wejście na rynek, oferując im wsparcie finansowe oraz usługi niezbędne do przekształcenia w spółki typu spin-off. Wynalazcy mogą bezpiecznie realizować prace badawcze, pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm.