Reklama

MSZ: nie skierujemy nowelizacji ustawy o mediach publicznych do Komisji Weneckiej

„Nie widzimy konieczności absorbowania uwagi Komisji ustawą medialną" – poinformował w liście do HFPC wiceminister spraw zagranicznych. W styczniu tego roku, HFPC zaapelowała do MSZ o rozważenie skierowania ustawy do zaopiniowania przez Komisję Wenecką.

Publikacja: 03.02.2016 11:04

MSZ: nie skierujemy nowelizacji ustawy o mediach publicznych do Komisji Weneckiej

Foto: rp.pl

W swoim stanowisku HFPC podkreśliła, że poddanie ustawy ocenie przez Komisję Wenecką będzie istotne, ponieważ nowelizacja budzi wątpliwości co do zgodności z międzynarodowymi standardami niezależności i pluralizmu organów zarządzających w mediach publicznych. Ponadto wprowadzona ustawa ma okres przejściowy i stanowi dopiero pierwszy etap reformy polskich mediów publicznych, która ma zmierzać do ustanowienia systemu mediów narodowych.

„Zdaniem HFPC wprowadzone ustawą zmiany mogą prowadzić do znacznego pogłębienia upolitycznienia mediów publicznych" – czytamy w liście HFPC. Przedstawione uwagi dotyczyły w szczególności zasad obsadzania kierowniczych stanowisk w mediach publicznych poprzez powierzenie tego zadania Ministrowi Skarbu i likwidacji kadencyjności władz, ochrony pluralizmu w mediach publicznych jako zadania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz braku okresu vacatio legis i wejścia ustawy w życie z dniem ogłoszenia.

W odpowiedzi na apel HFPC podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski, napisał, że „w świetle planowanych w ustawie o mediach narodowych zmian, zastrzeżenia Fundacji odnośnie do zagrożenia pluralizmu w mediach publicznych tracą rację bytu". Jako uzasadnienie decyzji podano, że zarówno przepisy o zmianach w zasadach obsady kierownictwa mediów publicznych jak i ochrony pluralizmu mediów publicznych przez KRRiT mają charakter przejściowy i tracą moc 30 czerwca 2016 r.

„Informacje o planowanych zmianach w systemie mediów publicznych były rozpowszechniane na długo przed skierowaniem projektu ustawy do prac parlamentarnych. Nie można więc uznać, że adresaci ustawy, jakimi są instytucje publiczne, nie mieli czasu na dostosowanie się do niej" – czytamy w liście.

W piśmie podkreślono też, że wprowadzenie nowych przepisów i powołanie w przyszłości Rady Mediów Narodowych jako organu wyboru władz mediów publicznych nie wpłynie na ograniczenie uprawnień kontrolnych KRRiT i nie wpłynie na konstytucyjne uprawnienia tego organu do ochrony interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Wiceminister spraw zagranicznych poinformował również, ze ostatni Nadzwyczajny Zjazd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich domagał się radykalnych zmian w funkcjonowaniu mediów publicznych, a „intensywność krytyki formułowanej przez tę organizację dziennikarzy w znacznej mierze uzasadnia konieczność szybkiego działania".

Reklama
Reklama

Wystąpienie HFPC do MSZ dostępne jest tutaj.

Odpowiedź MSZ dostępna jest tutaj.

Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Nieruchomości
Mała zmiana prawa, która mocno uderzy w patodeweloperkę
Zawody prawnicze
Reforma już rozgrzewa prokuratorów, choć do jej wdrożenia daleka droga
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama