Marcin Szymański: coraz więcej korzystnych wyroków dla frankowiczów

Marcin Szymański adwokat, partner w kancelarii Drzewiecki, Tomaszek

Aktualizacja: 06.06.2017 11:05 Publikacja: 06.06.2017 07:42

Marcin Szymański

Marcin Szymański

Foto: materiały prasowe

Rz: Wygrali państwo kolejną tzw. sprawę frankową w pierwszej instancji. Sąd orzekł, że umowa kredytu wiąże dalej, jednak bez abuzywnej klazuli waloryzacyjnej. Podobna sprawa wkrótce ma być rozpatrywana przez sąd apelacyjny. Czy widać zmianę w linii orzeczniczej?

Marcin Szymański: Rzeczywiście sąd podzielił w tej sprawie nasze argumenty. Wyroków korzystnych dla konsumentów jest coraz więcej. Myślę też, że utrwala się linia, zgodnie z którą w przypadku tzw. kredytów indeksowanych, tj. takich, w których kwota kredytu określona jest w wysokości nominalnej w złotych, konsekwencją stwierdzenia nieuczciwego charakteru klauzuli waloryzacyjnej jest dalsze związanie stron umową, jednak bez tej klazuli. Tak jak wskazywał wielokrotnie w swym orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości UE, umowa nie podlega w takim przypadku żadnym zmianom, poza wyeliminowaniem z jej treści nieuczciwego postanowienia.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama