Dziennikarz śledczy Newsweeka Wojciech Cieśla został oskarżony o zniesławienie spółki Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM sp. z o. o. w materiałach prasowych pt. „Afera Lek-Am, czyli recepta na kasę" oraz „Łapiński, Lek-Am i uzbecka insulina" opublikowanych w tygodniku Newsweek Polska oraz na portalu newsweek.pl. 10 czerwca 2016 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie uniewinnił Wojciecha Cieślę od zarzucanych mu czynów.

W toku postępowania obrońcy dziennikarza wykazywali, że artykuły zostały opublikowane w celu ochrony ważnego interesu społecznego, kontroli mechanizmów działających w przedsiębiorstwie farmaceutycznym oraz kontroli prawidłowości korzystania przez przedsiębiorstwo farmaceutyczne ze środków publicznych.

Sąd Rejonowy przychylił się do stanowiska prezentowanego przez obronę w tej sprawie. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd potwierdził istotny cel społeczny publikacji. Wyrok nie jest prawomocny.

Dziennikarza reprezentowali adwokat Konrad Orlik oraz adwokat Agnieszka Chajewska z firmy prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy.