Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy status miasta zyskają następujące miejscowości: Kamieniec w województwie dolnośląskim, Goraj w województwie lubelskim, Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, Sochocin – w gminie w województwie mazowieckim, Solec nad Wisłą w województwie mazowieckim, Wiskitki – w województwie mazowieckim, Dubiecko – w województwie podkarpackim, Wodzisław – w województwie świętokrzyskim, Budzyń - w województwie wielkopolskim oraz Koźminek – w gminie Koźminek w województwie wielkopolskim.

Czytaj także: Konsultacje społeczne w sprawie praw miejskich - wyrok WSA

Przypomnijmy, że z początkiem bieżącego roku status miasta uzyskały jedynie cztery miejscowości: Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie), Klimontów (woj. świętokrzyskie) oraz Piątek i Lututów (woj. łódzkie).

Z danych GUS wynika, że od 1 stycznia 2020 r. mamy w kraju 944 miasta. Zatem za 5 miesięcy liczba ta wzrośnie do 954.

podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy