"Pracujcie dłużej" - apeluje rząd. PiS zrozumiał, że obniżenie wieku emerytalnego kilka lat temu było błędem i teraz mówi o "efektywnym" jego wydłużaniu. Czyli niczego nie nakaże, ale będzie zachęcał, by nie przechodzić na emeryturę dzień po 60. lub 65. urodzinach.

O tym, w jaki sposób zamierza to zrobić, rząd zdradził w Krajowym Planie Odbudowy, który miesiąc temu trafił do Brukseli.

W dokument wpisano także podatkową formę zachęty. Podatek dochodowy, który trzeba płacić, zarabiając na emeryturze, ma zostać obniżony. W ten sposób osiągnięta nadwyżka środków będzie przeznaczana na posiadane przez niego Indywidualne Konto Emerytalne.

Co innego działania, które rząd zapowiada w ramach Polskiego Ładu. Tam PiS forsuje pomysł "emerytury bez podatku". Dzięki podniesieniu kwoty wolnej zdecydowana większość seniorów zyska.

Otrzymujący najniższe emerytury będą mogli liczyć na dodatkowe 46 zł miesięcznie. Do tej pory 1000 zł brutto oznaczało bowiem 864 zł na rękę. Po zmianach będzie to już 910 zł - państwo potrąci bowiem tylko 9 proc. (90 zł) wspomnianej składki zdrowotnej. Przy świadczeniu 1,5 tys. zł brutto na rękę dostaną oni więcej o 92 zł, a przy emeryturze wynoszącej 2 tys. zł brutto - aż 138 zł. Korzyści z reformy rosną do kwoty 2,5 tys. brutto. Emeryt z takim świadczeniem na zmianach zyska według Instytutu Emerytalnego 184 zł.

Niestety emeryci, którzy dostają świadczenia w wysokości 5 tys. brutto na Polskim Ładzie stracą. Do tej pory otrzymywali na konto 4134 zł. Po zmianach dostaną o 9 zł mniej. Różnica na niekorzyść seniorów pogłębi się wraz ze wzrostem emerytury. Wszystko przez składkę zdrowotną, której nie będzie już można odliczyć od podatku. I nie zrekompensuje tego wyższa kwota wolna.

Podobnie jak ci, którzy pracowali mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Albo oszczędzali dodatkowo na jesień życia - pisze Business Insider Polska.

W podobnej sytuacji może być nawet 300 tys. osób. Według danych ZUS świadczenia na poziomie 5 tys. zł brutto lub wyższym pobiera niespełna 5 proc. wszystkich emerytów.