Wkrótce budowa ekspresówki z Warszawy do Lublina

W końcu maja lub na początku czerwca będą znane oferty siedemnastu firm starających się o kontrakt na budowę drogi ekspresowej S17.

Publikacja: 01.04.2015 16:39

Wkrótce budowa ekspresówki z Warszawy do Lublina

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz Solski

Chodzi o fragment trasy pomiędzy Garwolinem a granicą województw mazowieckiego i lubelskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpoczęła właśnie drugi etap przetargu na wybór wykonawcy.

Inwestycję podzielono na dwa zadania. Pierwsze obejmuje odcinek o długości ok. 12,2 km od obwodnicy Garwolina do końca obwodnicy Gończyc. Zaplanowano tam dwa węzły drogowe: Górzno i Gończyce. Powstanie m.in.: dziewięć mostów i wiaduktów w ciągu trasy S17 i nad nią oraz obwód utrzymania drogi ekspresowej.

Drugie zadanie to budowa odcinka pomiędzy obwodnicą Gończyc a granicą województw. Ma długość ok. 13 km. W ramach inwestycji powstanie węzeł Trojanów, a także 13 mostów i wiaduktów oraz dwa miejsca obsługi podróżnych.

GDDKiA zakwalifikowała do drugiego etapu przetargu (w pierwszym sprawdzano potencjał firm i możliwości realizacji inwestycji) 17 firm. 13 z nich chce budować obydwa odcinki. Pozostałe 5 walczy o tylko jeden.

Budowa ekspresówki S17 będzie realizowana w trybie projektuj i buduj. Oznacza to, że przyszły wykonawca opracuje dokumentację projektową, uzyska decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie wybuduje trasę. Jeszcze przed oddaniem jej do ruchu przygotuje dokumentację powykonawczą oraz uzyska decyzję dopuszczenia do użytkowania drogi. Nawierzchnia drogi ekspresowej wykonana będzie w technologii betonowej.

Budowa ma być zakończona w terminie nie dłuższym niż 37 miesięcy od zawarcia umowy. Do czasu realizacji nie wlicza się jednak okresów zimowych trwających od 15 grudnia do 15 marca. Wykonawca może jednak skrócić budowę do 34 miesięcy: GDDKiA weźmie to pod uwagę przy ocenie ofert, podobnie jak wydłużenie udzielonej gwarancji z pięciu do dziesięciu lat.

Transport
Rosja nie chce taksówek z Zachodu. A taksówkarze – ze wschodu
Transport
Pięć awaryjnych lądowań w Rosji w ciągu tygodnia
Transport
Już przeszło miliard zł na nowe pociągi otrzymało PKP Intercity
Transport
PKP Cargo sprzeda część majątku
Transport
Tak powstawała flota cieni. Zarobili i Rosjanie, i pośrednicy z Wysp Brytyjskich