Nowy przewoźnik ma ułatwić zrobienie z Rijadu dużego ośrodka przesiadkowego, podobnego do Dubaju w Emiratach Arabskich. To jeden z projektów, które mają wzmocnić pozycję kraju jako ośrodka transportu międzynarodowego i światowego centrum logistycznego — oświadczył minister transportu Saleh al-Jasser.

Nowa linia będzie dysponować flotą najnowocześniejszych samolotów, prawdopodobnie boeingów, które do 2030 r. będą latać do ponad 100 portów lotniczych na świecie. Stołeczne lotnisko o powierzchni 57 km kwadratowych będzie odprawiać 120 mln podróżnych w 2030 i 185 mln w 2050 r. Monarchii saudyjskiej zależy na trzykrotnym zwiększeniu ruchu lotniczego do 330 mln pasażerów pod koniec dekady — odnotował dziennik „La Tribune” za AFP.

Czytaj więcej

Loty na londyńskie Heathrow mogą stanieć

Ten lotniczy projekt wynika z dużego wzrostu gospodarczego Arabii Saudyjskiej (8 proc. PKB w 2022 r.) zawdzięczanemu w dużym stopniu doskonałym wynikom koncernu naftowego Saudi Aramco. Saudyjczycy są gotowi dużo inwestować w zwiększanie znaczenia swych miast. W Rijadzie żyje obecnie 8 mln ludzi, władze chciałyby zwiększyć ich liczbę do 15 mln w 2030 r.