To znaczy, że najmłodszy polski port lotniczy spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego dotyczące lotnisk pod względem infrastruktury, wyposażenia, kadry oraz zasad bezpieczeństwa. Pierwsze rejsy zostały zaplanowane na 28 kwietnia. Wiadomo, że jednym z premierowych operatorów będzie LOT. A kod RDO Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) odziedziczył po „starym” lotnisku, z które praktycznie nic nie zostało.

Czytaj więcej

Tłumy na lotnisku w Modlinie. Jest lepiej niż przed pandemią

Z nowego lotniska będzie można polecieć do pięciu kierunków regularnych, które już oferuje LOT: Kopenhagi, Paryża, Prewezy, Rzymu, oraz Tirany. Zaplanowano także siedem kierunków czarterowych: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna. Na pokładzie czarterów znajdą się klienci biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun&Fun, TUI.

Aby otrzymać unijny certyfikat, lotnisko w Radomiu musiało przejść wieloetapowy proces kontroli, w tym m.in. uzgodnienie robocze podstawy certyfikacji, przygotowanie i złożenie pełnej dokumentacji, Plan Działania w Sytuacji Zagrożenia, analizę bezpieczeństwa, umowy z podwykonawcami, szkolenia .Trzeba było również przygotować porozumienia dotyczące odpowiedzialności i współpracy pomiędzy zarządzającym portem PPL a instytucjami współpracującymi z lotniskiem, kontrolę formalną i merytoryczną dokumentacji, kontrolę praktyczna na lotnisku. Dopiero po tym prezes ULC wydał decyzję.

Czytaj więcej

CPK pochłonął już 243 mln zł. Rosną koszty wynagrodzeń

Informacje o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej – AIP (Aeronautical Information Publication). Dzieje się to za pośrednictwem tzw. zmiany AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control). Termin cyklu AIRAC, który umożliwi rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych na Lotnisku Warszawa-Radom to 20 kwietnia 2023.

- To niezwykle ważna decyzja, która bardzo nas cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze potwierdza ona, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymogi formalne, techniczne oraz bezpieczeństwa. Ponadto, jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę – mówi Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze cytowany w komunikacie prasowym spółki.