Aktualizacja: 13.12.2024 15:45 Publikacja: 11.12.2021 12:13
Foto: Koleje Ukraińskie
- Takie działania zapowiedział Taras Kaczanka, wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy, "ponieważ decyzja ta (strony polskiej -red.) jest sprzeczna z umową FTA (strefa wolnego handlu – red.), będzie to powodem pozwu, który w najbliższych dniach wniesiemy przeciwko UE… Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, a Polska zwiększy liczba zezwoleń, bo leży to w interesie wszystkich stron – mówił wiceminister, cytowany przez agencję Ukrinform.
Według ukraińskiego urzędnika, stanowisko polskiego Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zezwoleń na przewóz ładunków, jest obecnie głównym problemem w rozwoju handlu między Ukrainą a Unią.
W 2020 r. obrót handlowy między Polską a Ukrainą osiągnął trzeci najwyższy wynik spośród wszystkich partnerów Kijowa. Pomimo pandemii, dynamika wymiany w ub.r. spadła nieznacznie i sygnalizuje dalszy pozytywny trend.
Ukrainian National Airlines — to robocza nazwa nowego narodowego przewoźnika. Producent samolotów z Charkowa zostanie sprywatyzowany, a Motor Sich, który dostarcza silniki — znacjonalizowany.
Węgiel kupiony przez Ukrainę w Kazachstanie nie dotrze do adresata, bowiem Rosja zablokowała dostawy przez swoje terytorium. Wcześniej Moskwa wstrzymała eksport swojego węgla na Ukrainę. Dlatego Kijów kupił węgiel m.in. w Polsce.
Alstom posiada w Polsce rozwinięte zaplecze serwisowe i produkcyjne, a także bogatą historię.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W obliczu zapowiedzianej przez Ukrainę i Unię Europejską już za dwa lata synchronizacji rynków energii elektrycznej pojawia się pytanie jak wpłynie to na nasz rynek energii. Polska już teraz kupuje prąd z Ukrainy. Zwiększać importu jednak nie chce.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Po martwej cywilizacji przychodzi nowa, eksplodująca witalnością. Wierzę, że tak będzie w Syrii. Po latach przemocy i wojny. Choć może trzeba będzie jakiś czas poczekać.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas