Vertiporty będą przeznaczone dla obiektów latających o napędzie elektrycznym, które mogą startować i lądować pionowo, zapewniając nowy sposób podróży bez ulicznych korków i pozwalając szybko przemieszczać się.

Aeroporti di Roma należąca do firmy infrastruktury Atlantia, Aeroporto di Venezia, Aeroporto Guglielmo Marconi di Bologna i francuska firma Aéroports de la Cote d'Azur poinformowały, że ich spółka Urban Blue będzie dostępna dla innych partnerów technologicznych, przemysłowych i finansowych w ramach stopniowego rozrastania się całego projektu we Włoszech, Francji i w innych krajach. Nie ogłoszono szczegółów finansowych tego projektu. Urban Blue będzie też partnerem niemieckiego startupa Volocopter, uzyska wsparcie funduszu inwestycyjnego EDF Invest, udziałowca francuskiej firmy lotniskowej. Vertiporty w Rzymie, Wenecji i w Nicei mają zacząć działalność w 2024 r. — pisze Reuter.

Prezes Aeroporti di Roma, Marco Troncone powiedział, że nowa spółka założyła sobie trudny, ale możliwy do realizacji okres czasu, pozwoli Rzymowi stać się jednym z pierwszym miast w Europie, które uruchomią takie połączenia. 27 października Volocopter pokaże na lotnisku Fiumicino jeden z elektrycznych samolotów do przewozu pasażerów. Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego UE uznała stolicę Włoch za trzecią najbardziej odpowiednią metropolię do rozwoju miejskiej mobilności lotniczej w Europie.