Przygotowania do uruchomienia aplikacji w Trójmieście trwały kilka miesięcy i miały przede wszystkim na celu pozyskanie kierowców, posiadających licencję takasówkarską na wszystkie trzy miasta wchodzące w skład aglomeracji.
– W ciągu kilku miesięcy przygotowań do startu udało nam się zbudować w Trójmieście flotę blisko dwustu taksówek, co łącznie daje nam już prawie 2000 kierowców współpracujących z Mytaxi w Polsce – komentuje Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Mytaxi w Polsce. Jak podkreśla, firma chce, by ta liczba systematycznie rosła.
– Dlatego też oferujemy kierowcom preferencyjne warunki przystąpienia, m.in. zwolnienie z prowizji przez najbliższe pół roku i wysokie premie za aktywność. Przewidzieliśmy również promocję dla mieszkańców Trójmiasta, którym do 30 czerwca udzielamy 50-proc. rabatu na nielimitowaną liczbę kursów – dodaje Krzysztof Urban.
Według danych statystycznych urzędów miast w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, liczba licencjonowanych taksówek w Trójmieście wynosi ponad 4300, co daje około 1 taksówkę na 170 mieszkańców.
– Dla porównania, w Warszawie, liczącej ponad 11 tysięcy taksówek z licencją, stosunek liczby taksówek do liczby mieszkańców wynosi 1 do 180 – szacuje Jędrzej Puzyński, ekspert ds. transportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Jego zdaniem rynek taksówkarski w największych polskich miastach ustabilizował się na pewnym stałym poziomie.
– Szansy na zwiększenie udziału w rynku transportowym taksówki powinny więc szukać w nowych technologiach, np. mobilnych aplikacjach. Jest to zresztą warunek niezbędny, aby sprostać oczekiwaniom pasażerów, którzy z podobnych rozwiązań mogą korzystać już między innymi w transporcie publicznym większości miast wojewódzkich w Polsce – tłumaczy.
Mytaxi współpracuje tylko z licencjonowanymi taksówkarzami. Firma powstała w Hamburgu i jest jednym z liderów rynku europejskiego wśród aplikacji tego typu. Stuprocentowym właścicielem mytaxi jest spółka Daimler AG. W Polsce zadebiutowała w 2012 roku otwierając swój pierwszy oddział w Warszawie, a we wrześniu 2015 roku otworzyła się na Kraków. W kwietniu 2016 roku mytaxi wprowadziło w Polsce flotę nowych taksówek marki Mercedes Klasy B. Jeszcze w tym roku ma ich być sto. – Sukces Mytaxi, po starcie w Warszawie i Krakowie, pokazuje nam jak duży potencjał drzemie w polskim rynku taxi – mówi Jonas Gumny, członek zarządu Mytaxi. Jak podkreśla, Polska to ważny kraj z punktu widzenia całej strategii rozwoju spółki.
– Obserwujemy, że Polacy są otwarci na innowacje w dziedzinie aplikacji mobilnych do zamawiania taxi i chętnie je wykorzystują. W związku z tym jeszcze w tym roku, oprócz startu na nowych rynkach europejskich, mamy na uwadze rozszerzenie dostępności naszej usługi również o inne miasta Polski – zdradza.