Życie i kariera Michaela Jacksona były istotną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. O muzyku będą opowiadać Wojciech Mann, Piotr Metz i Hirek Wrona. – Nie zajmowaliśmy się rozważaniami, kto po nim dziedziczy ani jakie lekarstwa zażywał – mówi Hirek Wrona. – Znacznie bardziej interesowało nas to, że świetnie śpiewał i tańczył, był znakomitym kompozytorem, niezłym tekściarzem. Można go lubić lub nie, ale trzeba mu oddać – był wyjątkowym artystą i bardzo wiele dał światowej muzyce.

Jackson karierę rozpoczął w wieku siedmiu lat jako wokalista rodzinnego zespołu The Jackson 5. Był cudownym dzieckiem, ale pozbawionym radości beztroskiego dzieciństwa i to odcisnęło piętno na całym jego życiu. Równocześnie cieszył się uwielbieniem fanów. Był jednym z najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów – jego albumy rozeszły się w 250 milionach egzemplarzy. Otrzymał 13 nagród Grammy, a 13 spośród jego singli uplasowało się na pierwszych miejscach list przebojów w USA.

Piotr Metz opowie w programie, w jaki sposób Jackson stał się właścicielem praw do nagrań Beatlesów. O tym, że można je nabyć, dowiedział się od Paula MacCartneya, gdy razem nagrywali piosenkę „Say Say Say”. Michael musiał sprawę szybko przemyśleć, choć nie zwierzył się ze swego zamysłu eksbitelsowi. Ten był zdumiony, gdy dowiedział się o transakcji.

– Ten program nieco odbiega od istniejącej formuły – zauważa Hirek Wrona. – Pokażemy teledyski Michaela Jacksona za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. DV-dżejów. Dzięki nim można miksować wideoklipy, tak jak didżej miksuje muzykę na imprezie. Warto dodać, że po raz pierwszy przy produkcji w Polsce wykorzystane zostały rzutniki o tak wielkiej mocy, że przebijały się przez światła w studiu.

Największe przeboje słynnego artysty zaśpiewają gwiazdy, które karierę muzyczną rozpoczynały w „Szansie na sukces”: Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Andrzej Lampert, Ewa Farna i Kamil Kuźnik.

– Program poświęcony Jacksonowi jest kolejnym pokazywanym przez nas w cyklu „Wspomnienie” – wyjaśnia Elżbieta Skrętkowska, autorka „Szansy na sukces”. – Ich bohaterami są muzycy, których już nie ma. W ten sposób przypominaliśmy dotąd m.in. Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego i Marka Grechutę.

[i]Szansa na sukces: Wspomnienie – Michael Jackson | 15.05 | tvp 2 | NIEDZIELA[/i]