Premier zaczął od podania liczby ozdrowieńców - w Polsce z Covid-19 wygrało 370 osób oraz od przypomnienia, że przyrost zakażeń jest w Polsce duśo niższy niż w innych krajach Europy.

Morawiecki przyznał, że coś Polska luzuje już obostrzenia, to nie jest wykluczone, że sytuacja epidemiczna zmusi rząd do zrobienia kroku w tył.

Premier zastrzegł, że choć jego rząd luzuje obostrzenia, konieczne jest przestrzeganie dystansu i zasad higieny.

W II etapie możliwe jest otwarcie żłobków i przedszkoli - od 6 maja, ale każdorazowo taka decyzję podejmie zarząd placówki.

Od 4 maja - otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Dlatego, by nie korzystać z tej możliwości podczas majówki. - Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności - tłumaczył Morawiecki.

- Luzowanie obejmie też ważną dziedzinę medyczna - rehabilitację - zapowiada Morawiecki. Zabiegi można będzie przyjmować od 4 maja.

Otwarte będą również muzea i biblioteki, na zasadach zgodnych z przepisami, a także obiekty sportowe - takie jak boiska czy orliki, a więc na wolnym powietrzu.

Nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące uruchomienia punktów usługowych, ale najprawdopodobniej takie decyzje zapadną wkrótce, podobnie jak powrót do możliwości korzystania z rowerów miejskich.

Morawiecki stwierdził, że w Polsce mamy 11 tys, łóżek w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych, przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19, z których w tej chwili zajętych jest ok. 30 procent.

Morawiecki podziękował za utrzymywanie dyscypliny przez znakomitą większość społeczeństwa, bo to od niej zależy tempo luzowania obostrzeń dla obywateli i w gospodarce.

Pytany o majowe wybory prezydenckie i możliwość ich przeprowadzenia w czasie pandemii, Morawiecki kolejny raz podkreślił, że wybory korespondencyjne są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia  dla żadnej z uczestniczącej w nich osób.

Jak mówił dziś rano w Polskim Radiu rzecznik rządu Piotr Müller, podczas wczorajszego posiedzenia zespołu antykryzysowego zastanawiano się, czy czy do II etapu nie przenieść niektórych elementów łagodzenia rygorów, przewidzianych dopiero na etap III.

Etap III zakładał stopniowe otwieranie galerii handlowych, punktów usługowych czy restauracji, zaś placówki edukacyjne miały zacząć zapewniać opiekę najmłodszym dzieciom.