Sondaż: Co trzeci Polak uważa, że gospodarka odmrażana jest za wolno

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają tempo odmrażania polskiej gospodarki przez rząd.

Aktualizacja: 24.05.2020 08:24 Publikacja: 24.05.2020 07:48

Sondaż: Co trzeci Polak uważa, że gospodarka odmrażana jest za wolno

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Polska gospodarka została - w znacznej swojej części - zamrożona w połowie marca, kiedy w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze zakażenia koronawirusem (pierwszy przypadek zakażenia w naszym kraju wykryto 4 marca). W ramach ogólnokrajowej kwarantanny mającej spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa zamknięto m.in. galerie handlowe, hotele, salony fryzjerskie, salony kosmetyczne, bary, restauracje, kina, teatry, muzea i biblioteki. Zamknięte zostały również szkoły i przedszkola.

Odmrażanie gospodarki rozpoczęło się w maju. Od 4 maja w Polsce ponownie otwarto - w nowym reżimie sanitarnym - galerie handlowe i hotele.

18 maja wznowiona została działalność m.in. salonów fryzjerskich i restauracji.

Przed kilkoma dniami resort zdrowia zapowiedział przedstawienie rekomendacji pozwalającej na organizację w Polsce wesel, które liczą do 50 uczestników.

Wciąż zamknięte pozostają jednak granice Polski - co uderza m.in. w turystykę. Zamknięte są również kina i teatry. Nie wznowiono również nauki w szkołach - od 25 maja ruszyć ma w nich jedynie opieka dla uczniów z klas I-III. Zakazana jest również organizacja imprez masowych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie ostrzegał, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń niektóre zniesione obostrzenia mogą zostać ponownie przywrócone.

W związku z zamrożeniem gospodarki, aby pomóc przedsiębiorcom parlament przyjął kilka ustaw antykryzysowych, uruchomiono też mechanizm tzw. Tarczy Finansowej, który przewiduje przekazanie przedsiębiorcom utrzymującym miejsca pracy łącznie ok. 100 mld złotych.

W maju w Warszawie doszło już do kilku tzw. protestów przedsiębiorców, organizowanych m.in. przez kandydata na prezydenta Pawła Tanajno. Ich uczestnicy uważają, że tempo odmrażania gospodarki przez rząd jest zbyt wolne.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają tempo odmrażania gospodarki przez rząd.

35 proc. uczestników sondażu uważa, że tempo odmrażania gospodarki jest odpowiednie.

Zdaniem 32,4 proc. rząd zbyt wolno odmraża gospodarkę.

18,3 proc. jest zdania, że odmrażanie gospodarki jest zbyt szybkie.

14,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Prędkość przywracania systemu gospodarczego do czasu przed epidemią jako właściwą częściej oceniają kobiety niż mężczyźni. Tempo za odpowiednie uważa blisko 40% badanych w wieku od 35 do 49 lat i nieco wyższy odsetek respondentów z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. Rzadziej od pozostałych respondentów odpowiedź tę wybierały osoby o najniższych dochodach – mniej niż 30% z nich - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.05.-20.05.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Pościg myśliwców za odrzutowcem nad stolicą USA. Samolot się rozbił
Świat
Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463