Podobny komunikat Europejska Agencja Leków wydała w sprawie szczepionki koncernu AstraZeneca. Na początku kwietnia przekazano, że możliwość wystąpienia działania niepożądanego powinno być wymienione jako bardzo rzadki skutek uboczny.

Komunikat EMA został wydany na podstawie wstępnych informacji, w tym ośmiu przypadków ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z pacjentów zmarł. 

Wszystkie przypadki wystąpiły u osób w wieku poniżej 60 lat w ciągu trzech tygodni po szczepieniu, w większości u kobiet. W oparciu o obecnie dostępne dowody nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka.

Do 13 kwietnia w USA szczepionkę firmy Johnson & Johnson otrzymało ponad 7 mln osób.

Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA przekazał, że zakrzepy krwi występowały głównie w nietypowych miejscach, takich jak żyły w mózgu i w jamie brzusznej oraz w tętnicach. Analizowane przypadki były bardzo podobne do tych, które wystąpiły w związku ze szczepionką opracowaną przez firmę AstraZeneca - Vaxzevria.

"Pracownicy służby zdrowia i osoby, które otrzymają szczepionkę, powinni być świadomi możliwości wystąpienia bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi połączonych z niskim poziomem płytek krwi w ciągu trzech tygodni od szczepienia" - informuje EMA.