Kampania wyborcza do europarlamentu wczoraj oficjalnie wystartowała. – Listy kandydatów są dopięte na ostatni guzik – można usłyszeć w prawie wszystkich partiach.

Do walki na znane nazwiska ma dojść głównie w Warszawie, gdzie PiS wystawi prezydenckiego ministra Michała Kamińskiego, a PO komisarz europejską Danutę Hübner. Szefem kampanii PO został senator Tomasz Misiak.

Obecność Hübner na listach PO ostro skrytykował wczoraj lider europejskich socjalistów Martin Schulz. – Ta decyzja jest mniej związana z jej przekonaniami politycznymi, a bardziej podyktowana własną karierą – skomentował. Lewica wystawia do boju w Warszawie Wojciecha Olejniczaka.

Jak dowiedziała się „Rz”, może jeszcze dojść do niespodzianek. PO namawia byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, by wystartował w Małopolsce. – Oficjalnie nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał. Sam też o to nie zabiegam – odpowiada prof. Ćwiąkalski, choć przyznaje, że spotkał się z takimi sugestiami. Były minister twierdzi, że wystartuje tylko wówczas, jeśli się okaże, że pracę europosła da się pogodzić z prowadzeniem kancelarii adwokackiej i wykładami na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Na Śląsku z list PSL wystartuje mecenas Leszek Piotrowski, który zabłysnął w mediach jako reprezentant interesów rodziny Barbary Blidy.

Zrezygnował za to Józef Zych, który miał być lokomotywą wyborczą ludowców na Podkarpaciu. – Mam zbyt dużo zajęć w polskim Sejmie, a turystyka do Brukseli mnie nie pociąga – tłumaczy „Rz” Zych. Nieoficjalnie mówi się, że może zastąpić Jarosława Kalinowskiego w fotelu wicemarszałka Sejmu, jeśli ten zostanie europosłem.

Ludowców na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach ma poprowadzić Stanisław Żelichowski, a na Podkarpaciu– pracująca w Parlamencie Europejskim Joanna Jarecka-Gomez posiadająca podwójne, polskie i hiszpańskie, obywatelstwo.

Z kolei Unia Polityki Realnej w wyborach wystawiła Niemca – Witolda Bieschke, który o mandat PE ubiegać się będzie z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego. Obcokrajowców na listach UPR miało być dwóch, jednak Francuz Raymond Le Roch zrezygnował z kandydowania.

Na szansę powrotu liczy też Samoobrona. Kogo zaproponuje? Na Podkarpaciu Janusza Maksymiuka, w Szczecinie Mateusza Piskorskiego, w Gdańsku jednego z bohaterów afery gruntowej Lecha Woszczerowicza, a na Dolnym Śląsku byłą posłankę Sandrę Lewandowską. – Czuję się w obowiązku wesprzeć moją partię – mówi „Rz” Lewandowska. – Co zamierzam wyjść za mąż, to startuję w kolejnych wyborach – dodaje.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Polska Lewica ciągle liczy, że porozumie się z SLD i jedynką w Łodzi będzie Leszek Miller.

Liderem Platformy w Łódzkiem będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Na listach nie zabraknie także oryginalnych kandydatów. Były judoka i odtwórca roli Ursusa w „Quo vadis” Rafał Kubacki będzie kandydatem PSL we Wrocławiu. Na tej samej liście spotka się z wieloletnim liderem Mniejszości Niemieckiej – Henrykiem Krollem. O miejsce w PE nie będzie się ponownie ubiegał kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

Pierwszy sprawdzian dla partii już 31 maja. Tego dnia prawybory zorganizują wspólnie dwa miasta: Września i Opoczno. To nowość, bo do tej pory prawybory odbywały się zwykle we Wrześni.

[ramka][srodtytul]Kiedy i jak będziemy wybierać eurodeputowanych[/srodtytul]

Publikacja postanowienia prezydenta w sprawie terminu eurowyborów uruchamia machinę związaną z przygotowaniami do wyboru posłów do PE.

7 czerwca będziemy wybierać 50 deputowanych.

Do 18 kwietnia partie polityczne i wyborcy mają czas na zgłaszanie komitetów wyborczych w Państwowej Komisji Wyborczej. Dopiero po ich rejestracji będą mogły na dobre przystąpić do kampanii: drukować plakaty, ulotki czy inne materiały wyborcze.

28 kwietnia upływa termin zgłaszania kandydatów na eurodeputowanych.

Najpóźniej 13 maja listy kandydatów otrzymają numery. Wtedy też zacznie się bezpłatna kampania wyborcza w radiu i telewizji.

Każdy z komitetów wyborczych będzie mógł wydać na kampanię nieco ponad 10 mln zł.

mns[/ramka]

[ramka]Liderzy list do europarlamentu

[srodtytul]Warszawa[/srodtytul]

? Danuta Hübner, Platforma Obywatelska

? Michał Kamiński, Prawo i Sprawiedliwość

? Wojciech Olejniczak, Sojusz Lewicy Demokratycznej

? Janusz Piechociński, Polskie Stronnictwo Ludowe

? Dariusz Rosati, Centrolewica

[srodtytul]Kraków[/srodtytul]

? Bogusław Sonik, Platforma Obywatelska

? Zbigniew Ziobro, Prawo i Sprawiedliwość

? Andrzej Szejna, Sojusz Lewicy Demokratycznej

? Czesław Siekierski, Polskie Stronnictwo Ludowe

? Bogdan Pęk, Naprzód Polsko

[srodtytul]Śląsk[/srodtytul]

? Jerzy Buzek, Platforma Obywatelska

? Ryszard Legutko, Prawo i Sprawiedliwość

? Adam Gierek, Sojusz Lewicy Demokratycznej

? Janusz Moszyński, Polskie Stronnictwo Ludowe

? Genowefa Grabowska, Centrolewica

[srodtytul]Wrocław[/srodtytul]

? Jacek Protasiewicz, Platforma Obywatelska

? Konrad Szymański, Prawo i Sprawiedliwość

? Lidia Geringer de Oedenberg, Sojusz Lewicy Demokratycznej

? Stanisław Rakoczy, Polskie Stronnictwo Ludowe

? Janusz Dobrosz, Naprzód Polsko

[srodtytul]Poznań[/srodtytul]

? Filip Kaczmarek, Platforma Obywatelska

? Marcin Libicki, Prawo i Sprawiedliwość

? Marek Siwiec, Sojusz Lewicy Demokratycznej

? Andrzej Grzyb, Polskie Stronnictwo Ludowe

? Andrzej Aumiller, Samoobrona

[srodtytul]Gdańsk[/srodtytul]

? Janusz Lewandowski, Platforma Obywatelska

? Hanna Foltyn-Kubicka, Prawo i Sprawiedliwość

? Longin Pastusiak, Sojusz Lewicy Demokratycznej

? Wojciech Przybylski, Polskie Stronnictwo Ludowe

? Lech Woszczerowicz, Samoobrona[/ramka]

[i]j.sad., zal, jak, pek, i.k., ma.go., ww, pap[/i]