Koronawirus. Rzecznik rządu o szczepionkach z Chin: Trzeba szukać alternatywy

- Jesteśmy zobowiązani do tego, aby szukać wszystkich możliwości, stąd prośba do prezydenta Andrzeja Dudy - tak rzecznik rządu, Piotr Müller, tłumaczył dlaczego premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta z prośbą o poruszenie kwestii zakupu szczepionek z Chin w rozmowie z prezydentem Xi Jinpingiem.

Aktualizacja: 08.03.2021 08:30 Publikacja: 08.03.2021 07:31

Koronawirus. Rzecznik rządu o szczepionkach z Chin: Trzeba szukać alternatywy

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Jednocześnie rzecznik rządu stwierdził, że do kwestii zastosowania szczepionki z Chin Polska podejdzie "z dużo większą dozą ostrożności" niż Węgry, które jako pierwsze w UE rozpoczęły szczepienia z użyciem chińskiej szczepionki (nie została ona dopuszczona do użycia na terytorium UE).

- Czekamy aż zostaną przeprowadzonme stosowne badania, zobaczymy jak wygląda sytuacja w krajach, które te szczepionki zastosowały - zapowiedział Müller.

- Nie jest to na pewno droga szybka, tym bardziej teraz, po zwiększeniu przerw między (podawaniem) pierwszej a drugiej dawki, co umożliwi zaszczepienie większej liczby osób.

Müller w kontekście chińskiej szczepionki mówił jednocześnie, że trzeba szukać alternatywy "wobec tych dostawców, którzy są teraz".

- To też jest pewien rodzaj mobilizacji wobec tych podmiotów, które już w tej chwili dostarczają szczepionki - zauważył.

Rzecznik rządu był też pytany dlaczego rząd zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń w województwie pomorskim dopiero od najbliższej soboty, mimo że sytuacja epidemiczna jest w tym województwie już teraz znacznie gorsza niż w pozostałej części kraju.

- Sytuacja na Pomorzu jest nieco lepsza niż na Warmii i Mazurach (gdzie obostrzenia te już wprowadzono), z drugiej strony jest ważenie dóbr gospodarczych, ekonomicznych. To nie jest łatwa decyzja - są przedsiębiorcy, którzy zaopatrzyli się w towary, więc dajemy im możliwość, by z odpowiednim wyprzedzeniem się przystosowali - mówił Müller.

A czy obostrzenia będą wprowadzane w kolejnych województwach? - Dzisiaj niczego nie ogłaszamy, w najbliższych kilku dniach też takich decyzji nie powinno być - odparł rzecznik rządu. 

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”