W Polsce stosowane są cztery warunkowo dopuszczone do użytku szczepionki przeciw COVID-19. Trzy z nich wymagają podania dwóch dawek, jedna - Johnson & Johnson (Janssen) - jest jednodawkowa. Szczepionka mRNA Pfizer/BioNTech została warunkowo dopuszczona do użytku dla osób od 12. roku życia.

W piątek Europejska Agencja Leków zarekomendowała dopuszczenie podawania osobom w wieku powyżej 12 lat także szczepionki mRNA firmy Moderna.

W przypadku pozytywnej decyzji będzie to druga szczepionka na COVID-19, którą na terenie Unii Europejskiej będzie można podawać osobom w wieku 12-17 lat. Pozostałe preparaty podawane są od 18. roku życia.

Stosowanie szczepionki Moderny, Spikevax, u osób w wieku od 12 do 17 lat ma być identyczne jak w przypadku osób pełnoletnich - dwie dawki podawane w odstępie czterech tygodni.

EMA podała, że skutki podania Spikevax sprawdzono w czasie badania z udziałem 3 732 osób w wieku od 12 do 17 lat. U 2 163 osób, którym podano szczepionkę nie odnotowano żadnego przypadku COVID-19, u 1 073 osób, którym podano placebo były cztery przypadki.

"Ze względu na ograniczoną liczbę dzieci i młodzieży objętych badaniem, w badaniu nie można było wykryć nowych niezbyt częstych działań niepożądanych ani oszacować ryzyka wystąpienia znanych działań niepożądanych, takich jak zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia" - podała Europejska Agencja Leków.