Dokument, na jaki powołują się Rosjanie, to artykuł opublikowany 20 kwietnia 1935 roku w sowieckiej gazecie „Izwiestia”. Był to przedruk z gazet francuskich, które opublikowały rzekomą treść polsko-niemieckiego protokołu do deklaracji o nieagresji.
Moskiewski historyk Stanisław Morozow, który badał sowieckie archiwa, uważa ten dokument za wiarygodny. W książce poświęconej stosunkom polsko-czechosłowackim w latach 1933 – 1939 przytacza jego treść za sowieckimi mediami z lat 30.
Jak jednak zauważa historyk IPN Piotr Gontarczyk w publikacji w „Dziejach najnowszych”, Morozow podaje jeszcze jedną ciekawą informację wyjaśniającą, jak rzekomy dokument trafił do francuskiej pracy.
„Józef Stalin postanowił odkryć nieco przed Francuzami rąbek tajemnicy i zagadkowości okrywającej polską politykę zagraniczną. (…) W tym celu zostały wykorzystane możliwości sowieckiej rezydentury we Francji. W sobotę 20 kwietnia 1935 r., w dzień urodzin Hitlera, na pierwszej stronie centralnych gazet sowieckich „Prawda” i „Izwiestia” został zamieszczony przedruk z francuskiej gazety (...) z 18 kwietnia (...) tekstu tajnego polsko-niemieckiego porozumienia zawartego 25 lutego 1934 r.” – pisze Morozow.
Tak więc – konkluduje Gontarczyk – autor książki twierdzi, że za publikacją rzekomego tajnego porozumienia polsko-niemieckiego stał Stalin i jego służby specjalne.