Blisko tysiąc obrońców praw człowieka oraz działaczy na rzecz praw gejów i lesbijek szykowało się w sobotę do przemarszu ulicami stolicy, gdy zostali zaatakowani przez grupę około 80 skinów.

W stronę tłumu oprócz wyzwisk poleciały jajka, granaty dymne, granaty z gazem łzawiącym i kamienie. Trafiona w głowę została m.in. austriacka deputowana do Parlamentu Europejskiego Ulrike Lunacek. Napastnicy bili pięściami po twarzy także dwóch gejowskich aktywistów niosących tęczową flagę.

W obliczu zagrożenia ze strony działaczy skrajnie prawicowych organizacji policja stwierdziła, że nie jest w stanie zapewnić ochrony uczestnikom, a władze postanowiły odwołać paradę.

– Policja była zupełnie nieprzygotowana, by zmierzyć się z taką sytuacją, mimo naszych ostrzeżeń – narzekał w rozmowie z agencją CTK jeden z organizatorów marszu Roman Kollarik.

Gorzkich słów pod adresem służb mundurowych nie szczędził też redaktor słowackiego dziennika „Sme” Lukaš Fila, który napisał: „Zamiast dnia Parady Równości Słowacja doświadczyła dnia wstydu”. Żalu nie kryła również rzecznika organizacji Rainbow Pride Romana Schlesingerova. – Grupa kretynów, którzy stosują przemoc, zniweczyła naszą imprezę – stwierdziła.

Zgodnie z planem odbyły się jednak przewidziane po marszu koncerty. Wsparcie dla przedsięwzięcia wyraziły m.in. ambasady wszystkich skandynawskich przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Jak zapowiadali organizatorzy, parada miała być nie tylko dla homoseksualistów, ale dla wszystkich wspierających prawa człowieka i ideę otwartego społeczeństwa. W jej obronie nie wystąpili jednak słowaccy politycy, co w ocenie ekspertów spowodowane było zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, planowanymi na 12 czerwca.

Szefujący Słowackiej Partii Narodowej Jan Solta stwierdził nawet, że mógłby się pojawić na paradzie, ale tylko po to, by splunąć.