– Mam nadzieję, że na szczycie w Lizbonie przywódcy państw NATO podejmą decyzję o budowie mechanizmów, które pozwolą sojuszowi chronić mieszkańców i terytorium Europy przed atakiem rakietowym, oraz że ta decyzja będzie związana z jasną ofertą współpracy dla Rosji – powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w czasie wystąpienia w Bundestagu. Niemcom bardzo się to podoba.

– Mówiliśmy, że trzeba wyciągnąć rękę do Rosji. Sekretarz generalny właśnie to robi – powiedział w Brukseli wiceszef niemieckiego MSZ Werner Hoyer. Uczestniczył on w polsko-niemiecko-rosyjskim seminarium o sprawach bezpieczeństwa. Nie odpowiedział wprost na pytanie „Rz”, czy NATO powinno podjąć decyzję o budowie tarczy antyrakietowej niezależnie od zdania Moskwy, czy też ma czekać na wyniki konsultacji. Bo takie właśnie trwają w Radzie NATO-Rosja. – Chcemy przeanalizować, jakie są zagrożenia i czy rzeczywiście jedyną odpowiedzią jest tarcza antyrakietowa – mówił Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji. Według niego na razie takiej pewności nie ma.Jacek Najder, wiceszef polskiego MSZ, jest przekonany, że będzie zielone światło dla natowskiego systemu, niezależnie od wątpliwości Rosji.

– Ona nie jest członkiem NATO, nie może więc brać udziału w procesie decyzyjnym. Konsultacje z Moskwą dotyczą ewentualnej późniejszej współpracy i jej zakresu – przekonywał Najder polskich dziennikarzy.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyjął zaprosze-nie na szczyt NATO w Lizbonie 19 – 20 listopada.

[i] -Anna Słojewska z Brukseli[/i]