O zatrzymaniu kapitan statku poinformował Ruben Neugebauer, rzecznik niemieckiej organizacji pozarządowej Sea-watch, do której należy statek.

10 czerwca jednostka przyjęła na pokład migrantów z pontonu, który znajdował się w libijskiej strefie ratunkowej. Mimo że władze libijskie poleciły przewieźć ich do Trypolisu, statek popłynął w kierunku Lampedusy.

Włochy wydały statkowi zakaz wpływania na swoje wody, ale przyjęły 11 migrantów wymagających opieki lekarskiej. Dostęp do portu blokowały włoskie okręty wojenne.

Statek Sea-watch 3 przez dwa tygodnie dryfował po morzu. Na pokładzie znajdowało się 40 uratowanych na morzu migrantów. 31-letnia kapitan statku podjęła tej nocy decyzję o wpłynięciu do portu, mimo braku zgody, z powodu, jak to określiła "kryzysowej sytuacji na pokładzie". Statek staranował łódź włoskiej straży przybrzeżnej, która usiłowała uniemożliwić ten manewr.

Kiedy statek zacumował, na pokład natychmiast weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej i aresztowali panią kapitan. Podczas aresztowania usłyszała zarzutu złamania kodeksu morskiego. Prokuratura objęła ją śledztwem "w sprawie wspierania nielegalnej imigracji i niewykonania rozkazu". Grozi jej do 10 lat więzienia.

Tylko w ubiegłym roku w Morzu Śródziemnym utonęło ponad 2000 migrantów.

Wcześniej szef włoskiego MSW Matteo Salvini zapowiadał, że dopuści statek do włoskiego wybrzeża tylko, jeśli inne kraje Unii Europejskiej przyjmą imigrantów znajdujących się na pokładzie. Podczas szczytu G20 premier Giuseppe Conte poinformował, że na przyjęcie migrantów zgodziło się kilka krajów europejskich.