Ma to być mega projekt budowlany na miarę XXI wieku. „Nowy Kair" będzie miał 21 dzielnic dla ok. 5 mln ludzi, 700 przedszkoli oraz przyjazne dla przechodniów ulice o całkowitej długości ok. 10 tys. kilometrów. Zaplanowano również park tematyczny na wzór Disneylandu w Kalifornii oraz wielkie międzynarodowe lotnisko.

Mustafa el-Madbuli, egipski minister budownictwa mieszkaniowego, zapowiedział, że „w planie miasta uwzględniono też potężną sieć komunikacyjną obejmującą pociągi elektryczne oraz nowe lotnisko. Ważne miejsce zajmują również szerokie, zazielenione ulice oraz liczne ogrody miejskie". Według zapewnień ministra bardziej przejrzyście rozwiązany zostanie problem ruchu drogowego. Przewiduje się też więcej przejść dla pieszych, a wszystko z myślą o podniesieniu jakości życia przyszłych mieszkańców nowej stolicy administracyjnej, której nazwy nie ujawniono.

Wizualizacja jak z bajki

Wizualizacja nowej metropolii na stronie internetowej ukazuje „miasto ukształtowane przez naturę", jako „pulsującą arterię Egiptu". Do 2017 roku przewiduje się budowę 40 tys dodatkowych pokoi hotelowych oraz stworzenie 1,7 mln nowych miejsc pracy.

W centrum „Nowego Kairu"ma stanąć pierwszy w Egipcie drapacz chmur w formie obelisku. Na budowę miasta, której koszty wyniosą ok. 75 mld dolarów, przeznaczono 12 lat. Jego powierzchnia wyniesie 700 kilometrów kwadratowych i wg zapewnień ministera el-Madbuliego „Nowy Kair" będzie 12 razy większy od Manhattanu, trzykrotnie większy od Waszyngtonu i porównywalny pod względem wielkości z Singapurem. Oprócz rządu, siedzibę znajdą w nim parlament, ministerstwa, liczne urzędy centralne oraz zagraniczne ambasady.

Serce miasta 45 km na wschód

Projektując nową stolicę w miejscu oddalonym o 45 km od Kairu na wschód w stronę Morza Czerwonego, architektom nie chodziło wyłącznie o dostatek miejsca pod budowę. Istotną rolę odegrał też odległy o 80 km Kanał Sueski. Ta jedna z najważniejszych dróg wodnych świata będzie poszerzana, a następnie powstanie tam potężne centrum logistyczno-gospodarcze. Niebagatelną rolę w lokalizacji stolicy odegrała też 32-kilometrowa odległość do położonego na północy międzynarodowego lotniska. - Stamtąd można w kilka godzin osiągnąć wszystkie ważniejsze stolice państw basenu Morza Śródziemnego - informuje minister el-Madbuli.

W realizacji powyższych projektów wezmą udział wyspecjalizowane firmy budowlane z Emitratów Arabskich przy udziale rodzimych egipskich przedsiębiorstw.

Projekt jeden z wielu

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Budowa nowej stolicy jest jednym z 15 projektów, jakie przedstawiono na konferencji ekonomicznej w Szarm el-Szejk, na którą zjechali liderzy wielu krajów arabskich.

W myśl egipskich władz nowa stolica ma odciążyć przeludniony Kair. W tej chwili mieszka w nim ok. 19 mln ludzi, a miasto jest jednym z najbardziej zatłoczonych i zanieczyszczonych na świecie. Wg prognoz demograficznych liczba jego mieszkańców może do roku 2050 wzrosnąć do ok. 40 milionów.