Reklama

Barcelona pod kontrolą Madrytu

Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji 40 lat temu, hiszpański rząd zawiesił autonomię jednego z regionów kraju - Katalonii.

Aktualizacja: 21.10.2017 15:02 Publikacja: 21.10.2017 14:47

Barcelona pod kontrolą Madrytu

Foto: AFP

Decyzja została ogłoszona w sobotę wczesnym popołudniem przez premiera Mariano Rajoya po zakończeniu posiedzenia jego gabinetu. Musi ją jeszcze zatwierdzić Senat - na co ma czas do piątku. To jednak formalność bo uruchomienie procedury z art. 155. Konstytucji popiera poza będącą u władzy Partią Ludową także lewicowa PSOE i liberalna Ciudadanos. Łącznie mają one przytłaczającą większość w izbie wyższej parlamentu.

Do piątku przewodniczący katalońskiego rządu regionalnego (Generalitat) Carles Puigdemont mógłby jednak zadeklarować, że nie zamierza ogłosić niepodległości prowincji. To zastopowałoby procedurę ogłoszoną przez Rajoy. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1253
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1252
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1251
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1250
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1248
Reklama
Reklama