Gdańsk uzyskał dofinansowanie na kontynuację projektu Sohjoa Last Mile, w ramach którego prowadzone są badania, promocja i testy zautomatyzowanych, poruszających się bez kierowcy elektrycznych minibusów, jako części łańcucha transportu.

Oprócz Gdańska uczestniczy także norweski Kongsberg, Tallin oraz łotewski region Semigalii. Liderem projektu jest Uniwersytet Nauk Stosowanych Metropolia w Helsinkach, a pilotaże, oprócz Gdańska, odbędą się także w Kongsbergu i Tallinie.

 

Wakacyjne testy busa

Dwa lata temu, w jego ramach w mieście odbył się pilotaż autonomicznego busa na ul. Karwieńskiej. Tym razem kolejny pilotaż będzie na Cmentarzu Łostowickim, gdzie dopuszczony jest wjazd pojazdami mechanicznymi dla osób powyżej 65 roku życia.

Codziennie z tego przywileju korzysta od 50 do 70 kierowców, poruszając się samochodami po tej największej, bo liczącej 50 hektarów gdańskiej nekropolii.

- Uruchomienie połączenia w ramach ekologicznego transportu ostatniej mili pozwoliłoby ograniczyć natężenie ruchu zmotoryzowanego na cmentarzu, jednocześnie wspierając osoby z ograniczeniami mobilności – zauważa Joanna Bieganowska z gdańskiego ratusza.

Miasto ogłosiło przetarg, którego rozstrzygnięcia zaplanowano na 23 czerwca. Jego zwycięzca zorganizuje prezentację pojazdu zautomatyzowanego z napędem elektrycznym, który może pomieścić przynajmniej osiem osób.

Pilotaż polegać będzie na nieodpłatnym wożeniu chętnych po zaprogramowanej wcześniej trasie o długości około 800 m na terenie Cmentarza Łostowickiego przez maksymalne 36 dni.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

W pierwszym tygodniu kursów na pokładzie będzie operator pojazdu, który reagować będzie w sytuacji zagrożenia. Później operator będzie nadzorował ruch pojazdu w sposób zdalny – podaje gdański ratusz.

Bus ma kursować przez co najmniej sześć dni w tygodniu, w tym w soboty i niedziele, minimum pięć godzin dziennie.

- Zależnie od dostępności busów oraz mocy przerobowych wykonawców usługa może być zrealizowana w okresie od czerwca do końca września – zapowiada gdański ratusz.

 

Wcześniej podobny jeździł do zoo

Bus poruszać się będzie w trybie autonomicznym po zaprogramowanej wcześniej trasie od bramy głównej przy ul. Łostowickiej do bramy przy ul. Cedrowej, a w razie potrzeby wykorzystany zostanie tryb teleoperacji, poprzez pilota zdalnego sterowania.

Pojazd wyposażony będzie w czujniki bezpieczeństwa, system wykrywania przeszkód (360 stopni) oraz system pomocniczy oparty np. na kamerach video. Ponadto pojazd powinien posiadać ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Konkretną lokalizację miejsca testu wskazali mieszkańcy – respondenci badania opinii publicznej, zrealizowanego we wrześniu 2019 roku za pośrednictwem portalu gdansk.pl.

W ramach projektu Sohjoa Last Mile miasto zleci też analizę prawną, która określi, jakie zmiany legislacyjne umożliwią regularne wożenie pasażerów w ramach sieci transportu publicznego, a nie jak obecnie, wyłącznie testy pojazdów autonomicznych.

We wrześniu 2019 roku autonomiczny bus woził chętnych drogą dojazdową do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pojazd przejechał wówczas 632 km w trybie autonomicznym i przewiózł 3325 pasażerów, jednak przez cały czas prezentacji na pokładzie pojazdu znajdował się operator.