W Petersburgu i Moskwie niszczą rzeźby

Cerkiewni „aktywiści" rozbijają rzeźby obrażające „uczucia ludzi religijnych".

Aktualizacja: 29.08.2015 00:18 Publikacja: 27.08.2015 21:05

By Anne-Laure PERETTI Lotusalp (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3

By Anne-Laure PERETTI Lotusalp (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

Dwukrotnie w ciągu dwóch tygodni rozgromiono wystawę rzeźb w centrum Moskwy, w Maneżu, a teraz nieznani sprawcy zniszczyli w Petersburgu płaskorzeźbę przedstawiającą Mefistofelesa pochodzącą z 1910 roku.

Na wystawę „Rzeźby, których nie widzimy" napadli członkowie ruchu Boża Wola, którego szefem jest znany prawosławny bloger Enteo, czyli Dmitrij Corionow.

Na samej wystawie prezentowane są rzeźby Twórczego Zjednoczenia LeSS trzech rzeźbiarzy Wadima Sidura, Władimira Lemporta i Nikołaja Silisa. Zjednoczenie powstało w 1954 roku i przetrwało 12 lat – od początku chruszczowowskiej odwilży do radzieckiej inwazji na Czechosłowację. Na wystawie są prezentowane ukrywane przed radzieckimi władzami dzieła sztuki kręgu artystów związanych z LeSS. Jak zapowiadała galeria, „chodzi o pokazanie fenomenu podziemnego nonkonformizmu istniejącego w ZSRR równolegle z oficjalną sztuką". Najbardziej znany z rzeźbiarzy Wadim Sidur oskarżany był przez radzieckich krytyków o „formalizm" – w czasach Stalina taki zarzut równałby się wyrokowi więzienia. Wielokrotnie ratowało go to, że był weteranem wojny. Jako 18-latek dowodził plutonem cekaemów, ciężko ranny w 1944 roku cudem wyżył, ale ze strasznie zdeformowaną twarzą, co próbował ukrywać pod gęstą brodą.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Społeczeństwo
Tajemnicza choroba w DR Konga. Zabija, objawy przypominają grypę
Społeczeństwo
Replika miecza z Harry'ego Pottera w Japonii została uznana za broń
Społeczeństwo
„Majdanu nie będzie”. Czy Gruzini obalą rząd?
Społeczeństwo
Pierwszy kraj na świecie zakazał mediów społecznościowych nastolatkom
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Zamknięte osiedla dla migrantów? Rosja zaostrza prawo i uderza w przybyszów
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska